- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Celiakia – objawy, diagnoza i leczenie
Celiakia jest niezwykle dokuczliwą chorobą trzewną. Uważa się, że jest chorobą genetyczną i zalicza się ją do chorób o charakterze autoimmunologicznym. Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że jest to choroba, która w rzeczywistości dotyczy wszystkich narządów, a jedną ze skuteczniejszych metod niwelowania jej objawów jest całkowita rezygnacja z glutenu. Dieta bezglutenowa to rozwiązanie konieczne w przypadku osób borykających się z tą przebiegłą chorobą. Jakie mogą występować objawy i co powinno być dla nas ostrzegawczym sygnałem?
Pierwsze oznaki celiakii
Wyłowienie typowych objawów może być zadaniem trudnym ze względu na wyraźny podział choroby na cztery wersje kliniczne. W tym wypadku dosyć istotnym aspektem jest również wiek, który także decyduje o przebiegu choroby oraz jej objawach. Celiakia to choroba, którą dzielimy na cztery kliniczne warianty w postaci potencjalnej choroby trzewnej, choroby trzewnej utajonej, choroby trzewnej niemej oraz jawnej. W dwóch pierwszych przypadkach najtrudniej zorientować się w sytuacji, ponieważ oba warianty przebiegają właściwie bezobjawowo. Obecność można stwierdzić wyłącznie poprzez wnikliwe badania. Zdarza się, że w utajonej wersji występują objawy kliniczne, które jednak ustępują tuż po wprowadzeniu diety bezglutenowej. W postaci niemej najczęstszym objawem będą niedokrwistość oraz brak tolerancji na laktozę. Najgorsze objawy występują w wariancie jawnym. W takiej sytuacji można spodziewać się całego spectrum objawów, do których należą silne bóle brzucha, niedokrwistość, wzdęcia, spadek wagi przy jednoczesnym zwiększeniu obwodu brzucha, a nawet osteoporoza.
Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie celiakię?
W pierwszej kolejności trzeba udać się do lekarza.Podstawowym badaniem w wielu przypadkach jest badanie i krwi i dokładnie takie badanie będziemy musieli wykonać na samym początku. Następnie koniecznym będzie pobrania wycinka z jelita w celu wykonania biopsji. Ważnym jest, aby w chwili wykonywania badania pacjent nie znajdował się na diecie bezglutenowej. Warto w tym miejscu podkreślić, że gluten doskonale sprawdza się podczas diagnozowania tej choroby. To dzięki jego obecności można z większą łatwością ocenić, czy celiakia faktycznie występuje w danym wypadku.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Warto monitorować również innego rodzaju zmiany zachodzące w organizmie, które mogą wzbudzać niepokój. Dosyć częstymi objawami celiakii są zjawiska wyraźnie widoczne, np. dokuczliwe zapalenie skóry, znane również jako choroba Duhringa. Zdarzają się objawy w postaci chronicznego osłabienia, zapalenia tęczówki, a nawet nieregularne miesiączki czy bezpłodność.
Jak skutecznie leczyć chorobę?
Celiakia to choroba, podczas której dochodzi do częściowego lub całkowitego zaniku kosmków jelitowych. Podstawą leczenia jest natychmiastowe przejście na dietę bezglutenową. To niezwykle ważny aspekt, do którego należy podejść uczciwie, jeżeli tylko zależy nam na tym, aby doprowadzić organizm do porządku. W niektórych przypadkach zaleca się równocześnie rezygnację z produktów, w skład których wchodzi laktoza. Niemniej, unikanie glutenu to jedyna na dzień dzisiejszy metoda leczenia, która faktycznie pozwala uwolnić się od dokuczliwych objawów celiakii. To jedna z niewielu chorób o niezwykle szerokim spectrum objawów, której leczenie polega wyłącznie na unikaniu konkretnych produktów spożywczych. Nie ma żadnego lekarstwa w postaci tabletek czy zastrzyku, który pomógłby zniwelować dolegliwości. Celiakia jest podstępną chorobą, która niepostrzeżenie może stanąć na naszej drodze i z łatwością uprzykrzyć nam życie. Warto monitorować na bieżąco swój organizm, ale przede wszystkim warto regularnie się badać. Badania krwi nie są badaniem czasochłonnym, a pozwalają wykluczyć wiele możliwości, w tym celiakię.