Cesarskie cięcie czy naturalny poród?

Chociaż ciąża może być pięknym czasem, poród nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Wiele z nich mówi, że cały ból mija, gdy zobaczy się twarz maleństwa. Wiele kobiet twierdzi także, że poród to coś, czego nie chciałyby przeżywać drugi raz. Którą opcję wybrać? Poród naturalny czy przez cesarskie cięcie? Jest to bardzo trudna decyzja. Ten artykuł pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru. Poniżej znajdziesz zalety i wady porodu naturalnego oraz poprzez cesarskie cięcie.

Poród naturalny – zalety i wady

Wiele kobiet pragnie urodzić siłami natury. Niektóre twierdzą, że jest to piękne doświadczenie. Oto kilka zalet tego rozwiązania:

  1. Noworodek rodzi się wówczas, gdy jest na to gotowy – jest to jedna z głównych zalet porodu siłami natury. Wówczas maluch przychodzi na świat wtedy, gdy naprawdę jest na to gotowy. W przypadku zaplanowanego cięcia cesarskiego jest inaczej.
  2. Szybki powrót do sił – w przypadku porodu naturalnego, mama szybciej wraca do sił, co z pewnością ułatwia opiekę nad dzieckiem i wpływa na komfort funkcjonowania kobiety.
  3. Brzuch bez blizn – tego niestety nie udaje się uniknąć w przypadku cięcia cesarskiego. Warto jednak pamiętać, że kobieta rodząca siłami natury, będzie miała blizny w okolicach krocza.
  4. Niskie ryzyko powikłań.
  5. Poród siłami natury może odbywać się w domu – dla niektórych kobiet jest to bardzo ważne. W domu czują się pewniej i bezpieczniej.

Poród naturalny to nie same zalety. Oto największe wady tego rozwiązania:

  1. Intensywny i długi wysiłek kobiety – nie ma co się oszukiwać, porody nie wyglądają tak jak jest to przedstawiane w większości filmów. Wydanie dziecka na świat siłami natury, oznacza intensywny wysiłek fizyczny, który czasami trwa przez wiele godzin.
  2. Intensywny ból – jeśli poród siłami natury, to także nieprzyjemne uczucie bólu.
  3. Ból po porodzie – najczęściej w okolicy krocza. To wpływa negatywnie na komfort funkcjonowania, a także na kontakty seksualne z partnerem.
  4. Ryzyko uszkodzenia krocza i pochwy.

Cesarskie cięcie – zalety i wady

Kobiety coraz chętniej wybierają poród poprzez cesarskie cięcie. Oto zalety takiego rozwiązania:

  1. Możliwość przygotowania – termin zabiegu jest ustalany przez lekarz a dużo wcześniej. Dzięki temu kobieta może przygotować się na ten dzień, zapanować nad stresem.
  2. Brak bólu podczas porodu.
  3. Kobiece sprawy w porządku – po cesarskim cięciu pochwa pozostaje w świetnym stanie, co wpływa korzystnie na poczucie atrakcyjności, pewność siebie, komfort oraz jakość współżycia.
  4. Maleństwo szybko z Tobą – poród przez cesarskie cięcie trwa najczęściej do godziny.

Cesarskie cięcie wydaje się być rozwiązaniem idealnym, o ile wady tego rozwiązania nie okażą się przeszkodą:

  1. Blizna – pozostaje na brzuchu i macicy kobiety.
  2. Długie dochodzenie do siebie – w przypadku porodu naturalnego, szybko można zająć się dzieckiem. Jeśli chodzi o cesarskie cięcie, kobieta powinna leżeć po zabiegu nawet do 24 godzin. Także po wyjściu z kliniki, kobieta dochodzi do siebie dłużej niż w przypadku porodu siłami natury.
  3. Kolejna ciąża – trzeba z nią chwilę poczekać. Dokładniej czas ten powinien wynosić co najmniej 12 miesięcy. W przypadku zajścia w ciąże wcześniej, istnieje ryzyko rozejścia się blizny.

Co wybrać?

Zarówno poród naturalny, jak i ten poprzez cesarskie cięcie to rozwiązania pełne zalet i wad. Które więc wybrać? Należy zastanowić się, które rozwiązanie będzie najlepsze. Warto zrobić to z lekarzem prowadzącym ciążę, można także skontaktować się z psychologiem. Poród oznacza pewne obawy, a każda kobieta i każda ciąża jest inna. Aby podjąć najlepszą decyzję, trzeba się dobrze zastanowić. Wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, gdyż boli się długotrwałego bólu. Inne kobiety zaś nie wyobrażają sobie innego rozwiązania niż poród siłami natury. Jeśli jesteś w ciąży, na pewno masz wstępnie określone zdanie na ten temat. Aby mieć pewność, skontaktuj się ze specjalistami, którzy na pewno nie odmówią Ci pomocy. Pamiętaj, że podczas porodu ważny jest nie tylko komfort i bezpieczeństwo dziecka, ale także Twoje emocje i Twoje uczucia.