Cesarskie cięcie na życzenie – czy jest możliwe?

Poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, na które nie każda ciężarna jest gotowa. Oficjalnie cesarskie cięcie na życzenie nie jest możliwe, ale istnieją opcje, dzięki którym można zyskać szansę na ten zabieg. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Cesarskie cięcie na życzenie

W polskich szpitalach propaguje się poród siłami natury. Warto jednak pamiętać, że nie każda kobieta chce rodzić w ten sposób. Poród naturalny jest bolesny, trwa długo, a do tego może skutkować problemami związanymi z wyglądem i funkcjonowaniem sfer intymnych kobiety. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet pragnie cesarskiego cięcia. Chociaż nie jest to rozwiązanie pozbawione zalet, z pewnością sam poród jest mniej bolesny niż ten z wykorzystaniem sił natury.
Cesarskie cięcie wykonuje się wówczas, gdy istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub dziecka. Taka jest oficjalna wersja, można jednak skorzystać z rozwiązań, które umożliwią cesarskie cięcie. Mowa tutaj o prywatnych klinkach, które oferują tego rodzaju poród. Trzeba jednak liczyć się z tym, że cesarska w prywatnej klinice ma swoją cenę. Koszt waha się w zależności od kliniki, zazwyczaj za cesarskie cięcie trzeba zapłacić od 4000 zł do nawet kilkunastu tysięcy. Cena zależy także od wybranego pakietu, a każda klinika ma nieco inną ofertę. Wahasz się, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Poniżej znajdziesz kilka zalet porodu przez cesarskie cięcie.

Zalety cesarskiego cięcia

Oto główne zalety cesarki, które skłaniają wiele kobiet do wyboru tego rozwiązania:

  1. Możliwość zaplanowania daty porodu – dzięki temu kobieta nie odczuwa aż tak nasilonego stresu, jak w przypadku porodu siłami natury. Znajomość daty cesarskiego cięcia pozwala lepiej przygotować się na tego rodzaju poród.
  2. Bezbolesny poród – w trakcie cięcia kobieta nie odczuwa bólu. Co prawda pojawia się on po porodzie, a powrót do formy może zająć nawet kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna i inaczej znosi ból. Jeśli nie wyobrażasz sobie długiego i bolesnego porodu, cesarskie cięcie spełni Twoje oczekiwania.
  3. Krocze, pochwa, odbyt w dobrej formie – dzięki cesarskiemu cięciu nie istnieje ryzyko uszkodzenia tych ważnych dla kobiet stref.

Jeśli decydujesz się na poród przez cesarskie cięcie, wybierz dobrą klinikę cieszącą się pozytywnymi opiniami pacjentek. Warto pamiętać, że cesarskie cięcie niesie za sobą pewne ryzyko. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości, warto dokładnie zapoznać się z ofertą klinik, które oferują cesarskie cięcie na życzenie.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Każdy poród, niezależnie od drogi wydobycia dziecka, to dla kobiety stresujące wydarzenie. Aby uspokoić myśli, warto się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. Bardzo ważne są badania, na które skierowanie wręcza lekarz ginekolog. Aby były aktualne, trzeba wykonać się w ostatnim miesiącu ciąży. Poza badaniami, trzeba zadbać również o wyprawkę dla mamy i dziecka. Warto również wziąć ze sobą niezbędne dokumenty, takie jak skierowanie, karta przebiegu ciąży i oczywiście dowód tożsamości.
Bardzo ważne jest to, aby w wyprawce znalazła się kosmetyczka mamy, a w niej szare mydło, które sprawdza się najlepiej w myciu blizny pooperacyjnej. Warto również pamiętać o odpowiedniej bieliźnie. Dobrze sprawdzą się niskie majtki, które nie będą dotykały i podrażniały blizny.
Przed cesarskim cięciem warto zadbać o lekkostrawną dietę. Unikaj potraw wzdymających, pamiętaj również o nawodnieniu organizmu. W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, warto skontaktować się ze swoim lekarzem. Pamiętaj również, że kilka dni po porodzie będzie Ci trudno zaopiekować się dzieckiem samodzielnie. Warto więc zorganizować pomoc, abyś Ty mogła odpocząć a maluch był bezpieczny i mógł liczyć na odpowiednią opiekę.