Ciągły stres skróci ci życie

Nie bez powodu mówi się o tym, że stres to jedno z największych niebezpieczeństw współczesnego świata. Stresujemy się niemal każdego dnia, a źródłem tego stresu może być właściwie wszystko – krytyczna uwaga szefa, presja czasu, zbyt wiele obowiązków lub jedno wydarzenie w ciągu dnia, którego nie zaplanowaliśmy, a to jednak się wydarzyło, bez naszej zgody. Stres to wyjątkowa paskudna reakcja na zastaną rzeczywistość. Dlaczego się pojawia, czy jest zły i czy można się z nim uporać?

Stres nie zawsze jest zły

Faktem jest, że stres niemal zawsze opisywany jest jako sprawca wielu dolegliwości i przyczyna pogorszenia się stanu zdrowia. Mowa w tym wypadku jednak o stresie złym. Warto jednak mieć świadomość, że stres miewa również dobre strony. Pozytywną stroną stresu jest pełna mobilizacja organizmu i przekucie go w owocne działanie. Stres związany z publicznym wystąpieniem może totalnie nas sparaliżować, ale z drugiej strony może okazać się zapalnikiem niebywałej mobilizacji, która wyjdzie nam na dobre. Stres może pomóc w sytuacji, w której trzeba się skoncentrować w dwustu procentach. Stres faktycznie może być zakulisowym małym pomocnikiem, który pomoże nam zrealizować konkretny cel. Znacznie gorzej, gdy jest źródłem bardzo złego samopoczucia lub gdy uniemożliwia normalne funkcjonowania. Wówczas możemy śmiało mówić o stresie w najgorszej odsłonie. Takiego stresu trzeba się wystrzegać i robić wszystko, by nam nie towarzyszył. Dlaczego jest tak groźny dla ludzkiego organizmu?

Zdrowie. Objawy chronicznego stresu

Pierwszym objawem stresu jest zmiana zachowania, w którym zaczyna dominować strach. Człowiek zestresowany nie zachowuje się normalnie. Może być z jednej strony bardzo pobudzony, niespokojny i neurotyczny, choć dosyć częstą reakcją jest również zachowanie wprost odwrotne. Niektóre osoby podczas przeżywania stresu zachowują się tak, jakby ktoś odciął im kabel od zasilania. Bezpośrednim skutkiem stresu może być depresja. Osoby zmagające się z permanentnym stresem bardzo często odznaczają się dosyć wyraźną huśtawką nastrojów, są o wiele bardziej nerwowe i bardzo często miewają problemy ze spaniem. A przy takich objawach droga do dolegliwości będących skutkiem stresu jest niezwykle krótka i prosta. Przede wszystkim stres skutecznie obniża odporność organizmu. Człowiek zestresowany znacznie szybciej i łatwiej złapie infekcję niż osoba wyluzowana i nienarażona na ogromne dawki stresu.

Dlaczego długotrwały stres jest niebezpieczny

Długotrwały chroniczny stres nie może być zwiastunem niczego dobrego. W rzeczywistości może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń, dolegliwości, a nawet chorób zagrażających życiu. Ludzie, którzy nadmiernie się stresują dosyć często miewają bóle głowy, począwszy od delikatnego ćmienia, a na nieznośnych migrenach ze światłowstrętem skończywszy. Dosyć powszechnym zjawiskiem są omdlenia, a także bardzo niebezpieczne zaburzenia żywieniowe, które mogą implikować sporo innych dolegliwości. Stres zdaje się być kulą śnieżną, która bezustannie zwiększa swoją objętość – w tym wypadku wzrost masy oznacza napływ nowych dolegliwości. Wśród kobiet narażonych na zbyt duży i długotrwały stres zaobserwowano zaburzenia w miesiączkowaniu. Miesiączki pojawiają się nieregularnie lub w ogóle zanikają. Kobiety w sytuacjach stresogennych mają również tendencje do popadania ze skrajności w skrajność w kwestii jedzenia. Istnieje również pojęcie dysters, które oznacza stres w tak wysokim natężeniu, że jego obecność może wiązać się z bezpośrednim zagrożeniem życia. Trzeba zatem robić wszystko, co w naszej mocy, aby stres pojawiał się w naszym życiu jak najrzadziej. Jego obecność wyniszcza niepostrzeżenie i wpływa na wiele procesów zachodzących w ciele człowieka. Zlokalizowanie przyczyn stresu może być pierwszym krokiem do wyeliminowania stresu z życia.