Czy jestem w ciąży? Jakie są objawy ciąży?

Już w pierwszych dniach ciąży organizm kobiety wysyła jej sygnały, informujące o zmianach, które w nim zachodzą. Każda kobieta jest inna i jej ciąża inaczej przebiega, ale istnieje kilka objawów, które mogą sugerować, że doszło do zapłodnienia, a w macicy rozwija się dziecko. Jak wykonać test ciąży, żeby mieć stuprocentową pewność, że jest się w ciąży?

Zanim podejmiemy decyzję o ciąży, warto przygotować się do tego stanu. Dobrze jest porozmawiać z lekarzem ginekologiem i wykonać badania, które wykluczą choroby utrudniające zajście w ciążę. Kiedy planowanie masz za sobą, wato wiedzieć jakie objawy będą sygnalizowały, że za dziewięć miesięcy na świecie powitasz swojego maluszka. Już kilka dni po poczęciu mogą pojawiać się objawy, które będą sugerowały, że doszło do zapłodnienia.

Jakie są objawy ciąży?

Jednymi z pierwszych objawów, które może sugerować ciążę są poranne nudności lub wymioty. W piersiach możesz czuć także kłucie lub mrowienie, zwłaszcza wokół sutków. Wynika to z tego, że hormony rozpoczynają intensywną pracę, związaną z przygotowaniem do produkowania mleka w piersiach. To jeden z wczesnych objawów ciąży. Oczywiście najbardziej charakterystycznym jest brak miesiączki. Jej spóźnienie, jeśli masz regularne okresy, może sugerować, że za dziewięć miesięcy zostaniesz mamą.

Kolejnymi objawami świadczącymi o tym, że możesz być w ciąży są: częste oddawanie moczu, zaparcia, bóle głowy i pleców. Chwiejność emocjonalna i zmiany samopoczucia, również mogą sugerować, że jesteś w ciąży. Jednym z symptomów ciąży jest zwiększenie mlecznej wydzieliny z pochwy. Może on towarzyszyć przyszłej mamie przez całą ciążę. Nie jest groźny dla dziecka, ale należy go obserwować. Gdy wydzielina zmieni barwę i konsystencję, wówczas może to oznaczać, że doszło do zakażenia.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Jeśli przeczuwasz, że możesz być w ciąży, okres się spóźnia i dodatkowo masz któryś z wymienionych objawów, wówczas warto upewnić się i wykonać test ciążowy. Na rynku dostępne są testy do samodzielnego wykonania w domu. Kupisz je w każdej aptece lub drogerii. Wybierając test ciążowy należy zwrócić uwagę jakie stężenie hormonu beta HCG wykrywa. Im niższe, tym wcześniej można go wykonać, bo pokaże on wczesną ciążę. Domowy test ciążowy zaleca się wykonać w terminie spodziewanej miesiączki, najlepiej w spodziewanym dniu jej wystąpienia. Najlepiej nie spieszyć się z jego wykonaniem. Zbyt szybko wykonany test może dać fałszywy wynik ujemny.

Aby wykonać domowy test ciążowy, potrzebny nam będzie poranny mocz. To ważne, gdyż w rano poziom hormonu beta HCG znacznie się zwiększa, dzięki czemu test jest stanie pokazać z większym prawdopodobieństwem, że jesteśmy w ciąży. Wykonując test ciążowy, pipetką nanosimy krople moczu w odpowiednie miejsce na teście. Po około 5 minutach mamy wynik – w postaci jednej lub dwóch kresek. Jednak oznacza wynik negatywny, dwie wyniki pozytywny. Testy dają ok. 95% wiarygodności, jeśli zostaną wykonane po około 10 dniach od stosunku.

testy różnych producentów mogą się od siebie różnić, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Ceny testów uzależnione są od rodzaju. Te z najmniejszą czułością mogą kosztować około 3 złotych, te cyfrowe są znacznie droższe.

Chcąc mieć 99% pewność czy jesteśmy w ciąży, wato wykonać badanie beta HCG z krwi. Można je wykonać już 10 dni po uwolnieniu komórki jajowej i ewentualnym zapłodnieniu. Testy z krwi, które możemy wykonać w laboratorium dadzą nam większą pewność bycia w ciąży, gdyż pokazują bardzo wczesne ciąże.

Dużą zaletą domowych testów ciążowych jest zachowanie prywatności. Tylko osoba, która wykonywała test o tym wie. Niestety testy dostępne w aptekach czy drogeriach, pomimo ciąży, mogą pokazać wynik negatywny. Jeśli taka sytuacja wystąpi, a dolegliwości nadal pozostają, warto udać się do lekarz a, aby sprawdził czy faktycznie jesteśmy w ciąży czy nasze ciało daje nam niepokojące sygnały o rozwijającej się chorobie.