Czy można połączyć karierę z macierzyństwem?

Bycie mamą to piękne chwile, które dają wiele radości. Jest to bardzo ważna rola, w której spełnia się wiele kobiet. Warto jednak pamiętać, że nie każda kobieta ma takie same pragnienia i cele. Jesteś mamą, ale chciałabyś wrócić do pracy? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci połączyć pracę zawodową z macierzyństwem. To naprawdę możliwe. Zapraszamy do lektury.

Słuchaj siebie

Wiele kobiet, które są także mamami, pragnie wrócić do życia zawodowego. Sukcesy w tej sferze są bardzo ważne, a praca pozwala na spełnienie i kontakt z dorosłymi ludźmi. Niestety przebywanie przez wiele godzin w towarzystwie małego dziecka, po jakimś czasie może być męczące. Jeśli jesteś mamą, ale pragniesz wrócić do pracy, słuchaj siebie i dbaj o swoje potrzeby. Pamiętaj, że to, iż chcesz podjąć ten krok, nie świadczy źle o Twoim podejściu do macierzyństwa i Twojej pociechy. Teściowa mówi, że to za wcześnie? A może partner nie jest przekonany, że to dobry pomysł? Pamiętaj, że to Twoje życie i masz prawo o nim decydować. Jeśli praca jest Ci potrzebna, wróć do życia zawodowego i nie przejmuj się opinią innych.

Praca i macierzyństwo – kilka ważnych porad

Oto kilka porad, o których warto pamiętać, jeśli pragniesz połączyć pracę zawodową z wychowaniem dziecka:

  1. Organizacja to podstawa – ta kwestia jest bardzo ważna, jeśli chcesz odnosić sukcesu jako mama i jako pracownik. Warto kupić kalendarz, w którym zapiszesz wszystkie obowiązki. Pamiętaj, aby nie odpuszczać sobie zbyt często. Na pewno czasami pojawi się zmęczenie, ale rezygnacja z wykonania obowiązków jednego dnia, przyniesie więcej spraw do załatwienia w dniu następnym.
  2. Lista przyjemności – odpoczynek także warto sobie zorganizować. Dzięki temu będziesz miała więcej czasu dla siebie i swoich bliskich. Pamiętaj, że czas spędzony na własnych przyjemnościach również jest ważny. Jeśli masz taką możliwość, zostaw czasami dziecko pod opieką partnera i zrób coś tylko dla siebie. Jesteś nie tylko mamą, ale również kobietą. Nie warto o tym zapominać.
  3. Podział obowiązków – taki powinien panować w każdej rodzinie, a w przypadku pracujących mam, jest szczególnie ważny. Pamiętaj, że dziecko ma nie tylko mamę, ale również tatę. Jeśli masz taką możliwość, zaplanuj codzienność z partnerem w taki sposób, aby obowiązki były podzielone po równo. Jeśli brakuje Ci takiej możliwości, konieczne może okazać się znalezienie wsparcia w postaci osoby opiekującej się dziećmi zawodowo.
  4. Nie zawsze będzie łatwo – ogrom obowiązków to jedno, a tęsknota i matczyne serce to drugie. Jako troskliwa mama na pewno będziesz zastanawiała się w pracy, co robi Twoje dziecko, czy jest mu dobrze i czy ma zapewnioną odpowiednią opiekę. Może być trudno, szczególnie na początku. Warto jednak podjąć wyzwanie, aby spełniać się zarówno w roli mamy jak i w roli pracownika.

Własny biznes – rozwiązanie dla mam

Chcesz wrócić do pracy, ale pogodzenie obowiązków pracowniczych z opieką nad dzieckiem jest zbyt trudne? Być może dobrym rozwiązaniem okaże się własny biznes. Możliwości jest wiele, z pewnością warto je wykorzystać. Pamiętaj jednak, że prowadzenie własnego biznesu wymaga czasu, dobrego pomysłu i zaangażowania. Są jednak takie branże, które pozwalają bez większego trudu połączyć prowadzenie własnego biznesu z opieką nad dzieckiem. Jeśli masz jakąś pasję i talent, warto to wykorzystać. Wówczas pracę możesz wykonywać w domu, a w razie potrzeby oderwać się od obowiązków i zająć dzieckiem.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz pracę na etat czy własny biznes, pamiętaj, aby zapewniać dziecku odpowiednią opiekę. Jeśli ma ją sprawować niania, zatrudniaj osobę, która ma doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje.