Czy podnoszenie rąk do góry w ciąży szkodzi dziecku?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Każda troskliwa mama chce, aby jej dziecko było bezpieczne. Zabobony i mity to coś, co niewątpliwie zaburza spokój mamy i powoduje, że kobieta nie wie już, co szkodzi jej dziecku a co nie ma wpływu na jego bezpieczeństwo. Wiele popularnych stwierdzeń na temat ciąży jest nieprawdziwych, ale istnieją również takie, którym należy ufać. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez kobiety w ciąży.

Podnoszenie rąk do góry

Stwierdzenie, że w ciąży nie powinno się podnosić rąk do góry, jest bardzo popularne. Każda kobieta ma swoje własne zdanie na ten temat, a informacje umieszczone w internecie bywają sprzeczne. Jaka jest więc prawda? Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, czy ciąża przebiega prawidłowo a macica jest w dobrym stanie. Warto pamiętać bardzo plastyczny i silny mięsień, który dobrze chroni dziecko. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, a macica jest w dobrym stanie, podnoszenie rąk do góry w ciąży nie zaszkodzi dziecku, ale nie można robić tego długotrwale. Bardzo ważne jest to, aby kobieta w czasie ciąży badała się regularnie. Dzięki temu będzie wiedziała, co jest bezpieczne dla dziecka, a czego lepiej unikać.
Podnoszenie rąk w ciąży to temat, który poruszany jest bardzo często w kwestiach związanych ze sprzątaniem czy wieszaniem firanek. W takich sytuacjach trzeba zachować pewną ostrożność. Długotrwałe trzymanie rąk w górze może być przyczyną zaburzeń krążenia, co może skutkować utratą równowagi lub omdleniem. Taka sytuacja jest już niebezpieczna nie tylko dla dziecka, ale również dla kobiety. Jeśli więc zabierasz się za domowe porządki, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby dbać o siebie i dziecko. Jeśli konieczna jest zmiana firanek, najlepiej powierzyć to zadanie komuś innemu. Naciągnięcie więzadeł które wspierają macicę to nic dobrego dla Twojego dziecka.
Na co jeszcze warto uważać, a co jest mitem? Kilka przykładów znajdziesz poniżej.

Mity na temat ciąży – prawda czy fałsz?

Oto kilka najpopularniejszych stwierdzeń na temat ciąży:

  1. Poparzenie skóry mamy sprawi, że dziecko będzie miało ślad – chociaż bardzo popularny, jest to bzdurny mit. Poparzenie mamy nie wpływa na to, czy dziecko będzie miało ślad na skórze. Warto jednak pamiętać, aby zachować ostrożność przy kontakcie z gorącymi rzeczami. Poparzenie to nic przyjemnego, jest to również stresujące, a w ciąży warto unikać takich sytuacji.
  2. W ciąży warto sprać na lewym boku – to stwierdzenie jest prawdziwe. W miarę rozwoju dziecka i przybierania na wadze, ryzyko uciskania żyły głównej mamy staje się większe. Jest to sytuacja niebezpieczna, której należy unikać. Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży, spanie na lewym boku jest zdecydowanie bardzo dobrym pomysłem.
  3. Nie kupuj rzeczy dla malucha przed porodem, gdyż przynosi to nieszczęście – jest to oczywiście mit. Kompletowanie wyprawki jest wręcz konieczne, na pewno nie spowoduje utraty ciąży. Aby opiekować się swoją pociechą jak najlepiej i uniknąć stresu, warto skompletować wyprawkę już kilka tygodni przed przewidywaną datą porodu.
  4. Nie używaj komputera, ponieważ emituje promieniowanie niebezpieczne dla dziecka – jest to mit. Kobieta w ciąży może używać komputera, trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pozycji i przerwach. Te ostatnie kwestie dotyczą nie tylko kobiet w ciąży, ale również każdego, kto pracuje przy komputerze.
  5. Spożywanie orzechów sprawi, że dziecko będzie miało na nie alergię – jest to nieprawda. Orzechy zawierają cenne wartości, które są ważne w czasie ciąży.

Jeśli masz wątpliwości

Powyżej zostały opisane najpopularniejsze stwierdzenia na temat ciąży. Warto jednak pamiętać, że podobnych mitów i prawd jest dużo więcej. Jeśli masz jakieś wątpliwości, co możesz robić a czego lepiej unikać, zasięgnij porady u swojego lekarz -a. Warto także skorzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy w internecie czy specjalistycznych książkach.