Czy warto pić kawę? Poznaj właściwości tego popularnego napoju!

Miłośnicy kawy z pewnością udzielą twierdzącej odpowiedzi, ponieważ kawa jest dla nich napojem bogów i czymś, bez czego nie sposób dobrze rozpocząć dnia. Dla wielu osób kawa to napój, który jest stałym elementem pewnych rytuałów. Pijemy ją rano, by wlać w siebie nieco energii i mieć nadzieję, że postawi nas na nogi. Pojawia się na wielu spotkaniach towarzyskich w charakterze pretekstu do spotkania z bliską osobą i jest jednym z najczęściej pitych napojów na całym świecie. Niemal w każdym zakątku świata sposoby jej podawania się od siebie różnią. Nie zmienia to jednak faktu, że jest obecna i że bez niej nie sposób sobie w wielu przypadkach wyobrazić udanego dnia. Dlaczego kawa tak bardzo nas od siebie uzależniła i czego możemy się spodziewać, pijąc ją regularnie?

Kawa i tysiące jej wariantów

Za pojęciem kawy kryje się tak naprawdę sporo. Dla jednej osoby będzie to ulubiona latte z taką ilością mleka, na którą nie godzą się entuzjaści jedynej prawdziwej kawy parzonej. Dla innych będzie to kawa bez żadnych dodatków, które niszczą jej prawdziwy smak i absolutnie bez mleka, które jest zaprzeczeniem prawdziwej kawy. Bez względu na to, jakie są nasze preferencje, w obecnych czasach niemal każdy ma swoją ulubioną kawę lub napój imitujący kawę. Dosyć sporą popularnością cieszy się wynalazek Amerykanina, który zainspirował się tybetańską herbatą. Na wzór tamtejszej herbaty stworzył kompozycję, która zyskała miano “bulletproof”, czyli kawa kuloodporna. Kawa w takim wydaniu odznacza się dosyć nietypowym zestawieniem w postaci czarnej kawy parzonej z dodatkiem odrobiny tłuszczu oraz kilku ziaren soli. Zadziwiające, że właśnie takie połączenie gwarantuje dopływ nowej energii, która będzie nam towarzyszyć znacznie dłużej niż po wypiciu zwykłej kawy. Dzieje się tak za sprawą połączenie kofeiny oraz tłuszczu, co w efekcie pozwala uzyskać zestaw gwarantujący znacznie większe i trwalsze pobudzenie. A Algierii dosyć popularną odsłoną napoju na bazie kawy jest Mazagran, czyli schłodzona kawa z dodatkiem odpowiedniej ilości koniaku lub rumu. Najczęściej podawana z dodatkiem świeżej mięty. Z kolei w Wietnamie dosyć popularnym jest napój na bazie kawy z ucieranymi żółtkami i skondensowanym mlekiem. Ze względu na skład zyskała miano kawy jajecznej. Jak widać, propozycji jest sporo, ale warto również zastanowić się nad tym, jaki wpływ kawa może mieć na organizm i dlaczego umiar może być w tym wypadku kluczowym słowem.

Niezwykłe właściwości kawy

Jak to w przypadku wszystkich produktów, również w przypadku kawy nadmiar może nas zgubić. Kawa w nadmiarze może oznaczać stany depresyjne i neurotyczność, której nigdy wcześniej nie zaobserwowaliśmy. Może być również przyczyną problemów trawiennych, niewłaściwej pracy serca oraz bezsenności. Warto zatem mieć na względzie, że zbyt dużo filiżanek kawy dziennie może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie oraz mieć bezpośredni wpływ na zdrowie. Nie oznacza to jednak, że kawa wiąże się tylko z negatywnymi skutkami. Wręcz przeciwnie! Spożywanie kawy w rozsądnych ilościach przyczynia się znacząco do usprawnienia przemiany materii. Właśnie dlatego ta wielu dietetyków zaleca picie kawy na dietach redukcyjnych. Również picie kawy w umiarkowanych ilościach może korzystnie wpłynąć na samopoczucie, obniżając stres i uaktywniając hormony odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia. Warto również podkreślić, że kawa zawiera antyoksydanty i potrafi znacząco poprawić krążenie krwi. Wieloletnie badania dowiodły jednocześnie, że picie kawy znacząco obniża ryzyko pojawienia się pewnego rodzaju nowotworów. A zatem można uznać, że jest to napój, który warto uwzględnić w swojej codziennej diecie, aczkolwiek zawsze warto pamiętać o tym, co powoduje, gdy przesadzimy z jej ilością. Warto również uwzględnić indywidualne kwestie zdrowotne.