Czym grozi przegrzewanie brzucha w ciąży?

Lato to czas upałów, które mają wielu zwolenników, ale także przeciwników. Czas upałów nie jest przyjemny, a szczególnie dla kobiet, które są w ciąży. Wówczas warto uważać na siebie w szczególny sposób, aby nie zaszkodzić dziecku. Przegrzanie organizmu w ciąży to sytuacja niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Przegrzanie brzucha w ciąży

Kobiety w ciąży w czasie upałów powinny na siebie uważać. Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne dla kobiety, a także dla jej dziecka. Przegrzanie może być powodem skurczów macicy lub odklejenia łożyska. Kobieta natomiast jest narażona na udar. W ciąży zdecydowanie trzeba unikać kąpieli słonecznych, wizyt w solarium czy długich gorących kąpieli. Trzeba jednak zaznaczyć, że gruby sweter czy przebywanie w niedalekiej odległości od nagrzanego grzejnika nie jest niebezpieczne. A jak przetrwać letnie i upalne dni w ciąży? Kilka porad znajdziesz poniżej.

Kilka porad na lato dla pań w ciąży

Kobiety w ciąży w czasie upałów powinny stawiać przede wszystkim na odpoczynek. Relaks w domu nie jest jedyną słuszną opcją, dzień spędzony w ogrodzie lub w parku to również dobre rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o przewiewnym ubiorze, zakryciu głowy, szyi oraz karku. W upalne dni trzeba przebywać w cieniu i unikać wychodzenia z domu wówczas, gdy słońce grzeje najmocniej. Letnie dni to czas, w którym szczególne ważne jest nawodnienie organizmu. Warto także pamiętać o zabezpieczeniu skóry przed działaniem promieni słonecznych.
W czasie letnich upałów, warto stawiać na zdrowe przekąski. Owoce i warzywa to doskonałe orzeźwienie, które przyniesie oczekiwaną ulgę. Pamiętaj jednak, aby przed spożyciem umyć owoce i warzywa i dokładnie wyczyścić. Świetnym urozmaiceniem przekąsek okażą się owocowo warzywne koktajle przygotowane w dom -owym zaciszu. Można pozwolić sobie również na lody, ale pamiętaj, aby spożywać je z umiarem. Dieta w ciąży jest bardzo ważna, dzięki zdrowemu żywieniu szybko powrócisz do formy sprzed ciąży. Jeśli szukasz nieco mniej kalorycznej alternatywy dla lodów, sorbety sprawdzą się doskonale.
Ciąża i upały to połączenie, które sprawia, że nogi puchną. Warto je odciążać i czasami pozwolić sobie na chwilę relaksu z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała. Pomocne okaże się także moczenie nóg w chłodnej wodzie. Pamiętaj również, aby nie nosić obuwia, które opina stopy.
Korzystanie z klimatyzacji w czasie upałów to kuszące rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to rozsądnie. Konieczne jest dostosowanie ustawień do warunków panujących na zewnątrz. Tak na przykład, jeśli temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza, klimatyzację wystarczy ustawić na około 26, aby odczuć ulgę i uniknąć szoku termicznego. Trzeba także pamiętać, aby nie przebywać w bliskiej odległości od nawiewu.
Wiesz już, jak przetrwać upalne letnie dni. Co jednak robić, w przypadku przegrzania? Jak rozpoznać jego objawy? W kolejnym akapicie znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Objawy przegrzania organizmu

Aby móc odpowiednio i szybko zareagować na niebezpieczną sytuację, warto wiedzieć, jakie są objawy przegrzania organizmu. Gdy do niego dochodzi, pojawiają się bóle głowy, nudności i wymioty oraz zaburzenia widzenia. Przegrzanie objawia się również osłabieniem, odczuwaniem niepokoju, przyspieszoną akcją serca i trudnościami z oddychaniem. Osoba, która doznaje przegrzania organizmu często traci również przytomność. W przypadku zauważenia podobnych objawów, trzeba dostać się w zacienione miejsce i zadzwonić pod numer alarmowy. Pomocne okażą się również chłodne okłady. Pamiętaj, aby nie bagatelizować tego rodzaju objawów. Przegrzanie jest niebezpieczne zarówno dla dziecka jak i jego mamy. Warto dbać o siebie w czasie ciąży, aby unikać takich niebezpiecznych sytuacji.