- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Depresja w ciąży
Depresja to choroba, z którą nie można poradzić sobie bez pomocy specjalistów. Może dotykać ludzi w różnym wieku, zdarza się także w przypadku kobiet w ciąży. Depresja w tym czasie może być spowodowana dużą zmianą, ale ma również często związek z problemami, które pojawiły się jeszcze przed zajściem w ciążę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Objawy depresji ciążowej
Istnieje szereg objawów, które mogą świadczyć o depresji. Jeśli je odczuwasz lub znasz kogoś, kto może mieć depresję, warto reagować szybko. Najczęściej występujące objawy depresji to długotrwałe pogorszenie nastroju, rozdrażnienie, trudności związane ze snem, apatia, brak sił, zmęczenie. Depresja może powodować myśli samobójcze. Jest to choroba, która jest niebezpieczna zarówno dla kobiety jak i jej dziecka.
Częstym objawem depresji jest pogorszenie nastroju i drażliwość. Niestety wciąż wiele osób uważa, że jest to skutek zmian związanych z hormonami. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju objawy utrzymujące się przez dłuższy czas, to powód do konsultacji ze specjalistą. Nie należy bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o depresji.
Czas ciąży jest pełen pięknych chwil, ale również nie brakuje w nim lęku. Kobieta może obawiać się o dobro swojego dziecka, bać się porodu, zmian, nowej roli. Jest to normalne, jednak czasami trudno poradzić sobie z tak silnymi emocjami samodzielnie. Jeśli jesteś w ciąży i nie możesz odsunąć od siebie lęku, zgłoś się do specjalisty.
Skutki depresji ciążowej
Negatywne skutki depresji ciążowej, są zagrożeniem zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Wśród najczęściej występujących można wymienić niechęć do dziecka, myśli samobójcze, próby wywołania poronienia. Depresja ciążowa może również skutkować nadużywaniem alkoholu, leków czy substancji psychoaktywnych. Wszystko to, co robi kobieta, ma wpływ na dziecko. Jeśli maluchowi uda się przyjść na świat, skutki działań matki będzie odczuwać na każdym etapie życia. Dziecko może mieć problemy nie tylko jeśli chodzi o rozwój, ale także problemy natury emocjonalnej.
Pomoc specjalistów i bliskich
Każda kobieta w ciąży może być narażona na depresję ciążową. Bardzo ważne jest otoczenie, które powinno reagować, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Kobieta w ciąży powinna mieć zapewnione wsparcie, które pozwoli jej poczuć się pewniej i bezpiecznie. Najczęściej takie wsparcie otrzymuje od swojego partnera. Jeśli jednak nie jest to możliwe, pomoc przyjaciół, rodziców czy rodzeństwa okaże się nieoceniona. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne dla każdej kobiety w ciąży, a już szczególnie dla tych, które borykają się z depresją ciążową.
Poza wsparciem najbliższego otoczenia, należy również podjąć odpowiednie leczenie depresji ciążowej. W przypadku utrzymujących się negatywnych objawów, należy udać się na konsultację psychologiczną. Pamiętaj, że dbanie o własne zdrowie psychiczne to nie powód do wstydu. Jest to bardzo ważne, o czym trzeba pamiętać nie tylko w okresie ciąży, ale także na co dzień. Specjalista, dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu, wykluczy lub potwierdzi depresję ciążową. W drugim przypadku konieczne jest leczenie, najczęściej jest to psychoterapia. Sposób leczenia zależy od wielu czynników indywidualnych. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u psychiatry, który może przepisać odpowiednie leki. Najważniejsza jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Trzeba pamiętać, że depresja to nie choroba, która przejdzie samodzielnie, bez wsparcia specjalistów.
Jeśli przechodzisz ciążę wyjątkowo ciężko, ale potrzebujesz pomocy psychologa, wykorzystaj możliwości internetu. Znajdziesz tam oferty specjalistów, którzy świadczą konsultację również w formie online.