Dieta cholesterolowa – przykładowy jadłospis

Cholesterol to termin, przed którym wiele osób się wzdryga w nadziei, że ich w żaden sposób to hasło nie dotyczy. Tymczasem cholesterol to substancja tłuszczowa, która znajduje się w organizmie każdego człowieka. Występuje w kilku wariantach i jest składnikiem niezbędnym do przeprowadzenia pewnych procesów. Nie ma zatem potrzeby martwić się samym faktem, że również jesteśmy posiadaczami cholesterolu. Problem cholesterolowy dotyczy w rzeczywistości osób u których stwierdzono zbyt dużą ilość tak zwanego złego cholesterolu. Wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem, na które warto, a nawet trzeba zareagować.

O co chodzi z tym cholesterolem?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jego obecność jest naturalna i potrzebna. Znaczna większość cholesterolu to cholesterol endogenny, który powstaje w wyniku zachodzenia konkretnych procesów w organizmie człowieka. Niewielka reszta cholesterolu oscylująca wokół 20% całości, to cholesterol egzogenny, który pojawia się w organizmie wraz ze spożywanym jedzeniem. Prawdą jest, że ta substancja tłuszczowa pełni dosyć ważną funkcję, ponieważ jest istotna dla funkcjonowania układu immunologicznego, jest także składnikiem komórek nerwowych, a także elementem, bez którego organizm nie byłby w stanie wytworzyć hormonów sterydowych. Jego obecność jest zatem niezbędna i konieczna. Trzeba jednak mieć świadomość, że istnieje podział na cholesterol dobry w postaci HDL, który pełni rolę warstwy ochronnej ścian naczyń oraz cholesterol zły, czyli LDL, który jest odpowiedzialny za powstawanie blaszki miażdżycowej. To właśnie blaszka miażdżycowa, czyli wewnętrzna narośl, która składa się przede wszystkim z cholesterolu, zmniejsza średnicę tętnic i tym samym może prowadzić do miażdżycy czy innego rodzaju niebezpiecznych zjawisk chorobowych.

Zdrowie – blaszka miażdżycowa. Jak uniknąć i jak walczyć ze złym cholesterolem?

Blaszka miażdżycowa to zjawisko, którego nie sposób dojrzeć gołym okiem, a należy do najniebezpieczniejszych efektów obecności złego cholesterolu w organizmie. Można natomiast bez problemu namierzyć szereg objawów, które powinny nas zaniepokoić i dać do myślenia. Powszechnym zjawiskiem u osób, które najwyraźniej borykają się ze złym cholesterolem jest niemożność skoncentrowania się oraz charakterystyczne żółte zgrubienia w okolicach oczu lub pod piersiami. Duże stężenie takiego cholesterolu może również objawiać się w postaci guzków, czyli w rzeczywistości złogów cholesterolu, które będą widoczne w okolicach nadgarstków lub w okolicach ścięgna Achillesa. Nadmiar złego cholesterolu może doprowadzić do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych. Tymczasem rozwiązaniem jest umiejętne dopasowanie diety i spożywanie produktów, które zniwelują w pewnym stopniu problem.

Jak jeść i czego unikać?

Dieta osoby zmagającej się z nadmierną ilością złego cholesterolu powinna przede wszystkim składać się ze świeżych warzyw i owoców, które powinny poniekąd zdominować jadłospis. Dieta cholesterolowa zakłada spożywanie chudego mięsa w postaci kurczaka i beztłuszczowej wędliny. Bardzo ważnym jest totalne wyeliminowanie tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i zastąpienie go tłuszczem roślinnym. Nie jest prawdą, że na takiej diecie powinno się zrezygnować z produktów mlecznych. Trzeba jednak przerzucić się na takie, które będą odznaczały się obniżoną zawartością tłuszczu. Bardzo ważnym jest, aby w diecie znalazło się miejsce na źródło błonnika w postaci kasz, pieczywa razowego czy płatków owsianych. Miłośnicy jaj z pewnością nie przyjmą tego dobrze, ale na diecie cholesterolowej nie powinno się spożywać tych produktów. Dopuszczalne są minimalne ilości. Warto również wykluczyć alkohol, który niestety nie wpływa korzystnie na redukcję złego cholesterolu. Dieta cholesterolowa wyklucza również wszelkie wyroby tytoniowe.