Dlaczego noworodek nie chce ssać? Poznaj sposoby jak poradzić sobie z tym problemem

Odruch ssania to jeden z podstawowych odruchów noworodka, który pojawia się już w życiu płodowym. Odruch ssania służy nie tylko do zaspokajania głodu, ale również do uspokojenia. To właśnie dlatego tak wielu rodziców decyduje się podawać dziecku smoczek. Odruch ssania zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu może się uspokoić, a także rozładować napięcie. Co jednak zrobić, gdy dziecko nie chce ssać piersi? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego maluch nie chce ssać?

Chociaż odruch ssania jest podstawowym odruchem dziecka, warto pamiętać, że może zostać on zaburzony. Często dzieje się tak wówczas, gdy noworodek karmiony piersią z jakiegoś powodu dostaje pokarm przez butelkę. Taka forma karmienia wymaga mniej wysiłku, a więc maluch nie chce już ssać piersi. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze dziecko karmione butelką przestanie ssać pierś.
Kolejna możliwa przyczyna problemu to brak komfortu. Dziecko może rozpraszać na przykład nieodpowiednio zapięta pielucha czy pozycja przyjmowana podczas karmienia. Często przyczyną problemu w pierwszych tygodniach jest tempo spływania mleka, które jest dla dziecka zbyt szybkie, co powoduje krztuszenie się. Wówczas dziecko może nie chcieć ssać piersi.
Jak można zauważyć, powodów odmowy ssania piersi może być wiele. Co robić, aby zachęcić dziecko do jedzenia? O tym poniżej.

Karmienie noworodka

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do ssania piersi, jest ćwiczenie. Początkowe karmienia mogą być trudne zarówno dla mamy jak i malucha, ale warto próbować, gdyż to właśnie mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Przed podaniem piersi, warto dotknąć brodawką okolicę pod noskiem dziecka, dzięki czemu można ćwiczyć odruch odpowiedniego otwierania buzi, który ułatwia prawidłowe karmienie.
Jeśli problemem jest krztuszenie podczas jedzenia, warto kontrolować jak dziecko ssie. Gdy mleko płynie zbyt szybko, a dziecko nie może nadążyć z połykaniem, warto na chwilę zmienić pozycję na pionową i odciągnąć nieco pokarmu z piersi.
Warto także pamiętać, że dieta mamy wpływa na pokarm. Jeśli dziecko bez wyraźnej przyczyny, nagle przestało ssać pierś, warto przeanalizować tę ważną kwestię.

Zaufaj profesjonalistom

Jeśli pomimo wszystkich starań karmienie wciąż jest trudne, warto zaufać profesjonalistom. Mowa oczywiście o doradcy laktacyjnym, który posiada odpowiednie kwalifikacje do udzielania pomocy w takich sytuacjach. Doradca laktacyjny to pielęgniarka, lekarz lub położna, która podczas kształcenia podyplomowego uzyskała wiedzę na temat problemów związanych z karmieniem piersią, terapii czy metod diagnostyki. Kwalifikacje te są potwierdzone odpowiednim certyfikatem, który specjalista otrzymuje po zdaniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.
Informacje na temat specjalistów znajdziesz na stronie internetowej Centrum Nauki o Laktacji. Pamiętaj, aby przed umówieniem się na wizytę sprawdzić na stronie, czy osoba z którą się kontaktujesz faktycznie jest specjalistą i posiada odpowiedni certyfikat. Kiedy udać się do doradcy laktacyjnego? Warto to zrobić, gdy dziecko nie chce ssać piersi, pomimo podjętych działań, gdy maluch ssie nieprawidłowo. Warto udać się do doradcy także wówczas, gdy brodawki są poranione i nie chcą się goić, w przypadku zastoju pokarmu, osłabienie laktacji, nadmierna laktacja. Doradca może również pomóc, gdy mama chce zakończyć karmienie piersią lub gdy rozszerzanie diety u dziecka sprawia trudności.
Warto pamiętać, że problemy związane z karmieniem piersią są dosyć powszechne. Z pewnością nie jest to powód do wstydu, a do szukania profesjonalnej pomocy. Jeśli pomimo podjętych działań dziecko nie chce ssać piersi, wówczas należy wybrać się do doradcy laktacyjnego. Jego pomoc przyniesie więcej komfortu zarówno dla mamy jak i jej dziecka.