Farbowanie włosów w domu czy u fryzjera?

Zadbane włosy w dopasowanym do urody kolorze, to niewątpliwie atut urody. Zmiana koloru włosów to również sposób na odświeżenie wyglądu. Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, potrzebuje czasami jakiejś zmiany i to właśnie na kolor włosów często pada wybór. Co jednak z farbowaniem? Lepiej zrobić to samodzielnie, czy może udać się do profesjonalisty? Sprawdź wady i zalety tych rozwiązań, aby dokonać najlepszego wyboru. Zachęcamy do lektury.

Farbowanie włosów w domu – wady i zalety

Farbowanie włosów w domowym zaciszu to częsty wybór, szczególnie w sytuacji, gdy włosy nie są gęste i długie. Wówczas zabieg wydaje się nietrudny do wykonania. Oto zalety samodzielnego farbowania włosów:

 1. Oszczędność – to chyba jeden z głównych powodów, dla których tak często wybieramy farbowanie włosów w domowym zaciszu. Popularne farby są tanie, dzięki czemu kolor włosów można zmienić już za kilkanaście złotych.
 2. Nie trzeba szukać dobrego salonu – ten, kto chociaż raz próbował poszukiwać salonu fryzjerskiego z prawdziwego zdarzenia wie, jak trudne jest to zadanie. Wbrew pozorom, nawet w stolicy trudno znaleźć prawdziwego profesjonalistę. Poszukiwania mogą przysporzyć wiele nerwów, a zawsze istnieje ryzyko, że z pozoru doskonały salon, okaże się nieodpowiednim miejscem.
 3. Oszczędność czasu – poszukiwanie odpowiedniego salonu, oczekiwanie na wizytę – to wszystko może zająć naprawdę wiele czasu. Zakup farby i zabieg przeprowadzony w domu to kilka krótkich chwil.
 4. Brak ryzyka niezrozumienia – czasami trudno przekazać fryzjerowi to, czego się oczekuje. Jeśli fryzjer nie rozumie potrzeb klienta, efekt końcowy farbowania może być niezadowalający. Jeśli chodzi o domowe farbowanie, tutaj decydujemy samodzielnie.

Poza zaletami, samodzielne farbowanie włosów posiada również wady:

 1. Brak profesjonalizmu – chociaż farbowanie może wydawać się proste, w rzeczywistości wymaga pewnych ważnych umiejętności i wiedzy, co umożliwia osiągnięcie zamierzonego efektu. Jeśli tematyka jest Ci obca, prawdopodobnie i tak konieczna będzie wizyta u fryzjera. Dobranie proporcji farby czy produktów do typu włosów to niełatwe zadanie.
 2. Nieodpowiedni efekt końcowy – podczas domowego farbowania, wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Nieodpowiedni kolor, nierówne rozłożenie farby to tylko niektóre z możliwych niepowodzeń. Samodzielne farbowanie jest trudne, szczególnie w przypadku długich i gęstych włosów.
 3. Zniszczone włosy – jeśli o nie dbasz, na pewno wiesz, jak wiele wysiłku i czasu wymaga osiągnięcie gładkich i zdrowych kosmyków. Nieumiejętne domowe farbowanie może je zniszczyć.
  Domowe farbowanie ma wiele zalet, ale ma również wady. Często zdarza się, że po takim zabiegu i tak trzeba udać się do profesjonalisty, aby uratować włosy.

Farbowanie u fryzjera – zalety i wady

Jeśli znajdziesz naprawdę dobrego profesjonalistę, oto zalety farbowania włosów w salonie:

 1. Odpowiednio dobrana farba – dzięki temu efekt końcowy będzie zadowalający. Kolor będzie pasował do typu urody, a farba dobrej jakości zadba o włosy i skórę głowy. Profesjonalista zadba o to, aby po farbowaniu Twoje włosy nie były w złej kondycji.
 2. Efekt końcowy – na pewno będzie zadowalający, jeśli wybierzesz odpowiedni salon. Kolor podkreśli atuty urody, będzie rozłożony w odpowiedni sposób.
 3. Rozmowa z fryzjerem – prawdziwy profesjonalista to taki, który podpowie klientowi jak pielęgnować określony rodzaj włosów, aby uzyskać najlepsze efekty.
 4. Chwila relaksu – każdy na nią zasługuje, a w profesjonalnym salonie jest to jak najbardziej możliwe.

Poza zaletami farbowania włosów w salonie, warto znać również wady:

 1. Cena – w zależności od salonu, długości włosa i innych czynników, cena farbowania może być różna, zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Trzeba spróbować, aby przekonać się, czy cena jest warta efektu końcowego.
 2. Ryzyko – jeśli zaufasz nieodpowiedniemu fryzjerowi, który nie świadczy wysokiej jakości usług, ryzykujesz. Taka wizyta może zakończyć się niezadowalającym efektem końcowym, nieodpowiednio wykonaną usługą czy zniszczeniem włosów. Niestety salonów fryzjerskich, które w ogóle nie powinny istnieć jest wiele.

Co wybrać?

Każde z omawianych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Co więc wybrać? Jeśli znasz salon, który świadczy usługi wysokiej jakości, zdecydowanie lepiej oddać swoje włosy w ręce profesjonalistów. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, warto spróbować farbować włosy samodzielnie. Przed tym jednak należy zapoznać się z tym, w jaki sposób prawidłowo dobrać farbę. Warto również poprosić kogoś, aby pomógł w farbowaniu, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.