Gorączka u niemowląt – objawy i leczenie

Opieka nad dzieckiem to wiele pięknych, ale również trudnych chwil. Czasami bowiem zdarzają się sytuacje, które wzbudzają niepokój u rodzica. Jedną z nich jest pojawienie się gorączki u dziecka. Gorączce towarzyszą zazwyczaj objawy takie jak biegunka, katar czy kaszel. Maluch jest wówczas drażliwy, nie chce jeść. Jak rozpoznać gorączkę u dziecka i co robić? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.

Gorączka u dziecka

Każdy rodzic powinien mieć w domu termometr, dzięki któremu można rozpoznać, czy dziecko ma gorączkę. Prawidłowa temperatura to od 36,6 do 37,5 stopni Celsjusza. O gorączce można mówić wówczas, gdy temperatura jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać, że wewnętrzny termoregulator małego dziecka nie działa jeszcze w pełni prawidłowo, dlatego temperatura może podwyższać się, na przykład gdy dziecko płacze przez dłuższy czas. Jeśli jednak wynosi ona ponad 38 stopni Celsjusza, należy zacząć działać.
Bardzo ważne jest poprawne mierzenie temperatury. Najlepiej robić to przez odbyt lub ucho. Dobrym sposobem jest zastosowanie termometru dousznego na podczerwień. Jest to szybki i wygodny sposób na zmierzenie temperatury, który doceni każdy rodzic.
Jeśli Twoje dziecko wyjątkowo nie lubi mierzenia temperatury, warto zastosować termometr w smoczku.

Przyczyny gorączki u dzieci

Oto najczęstsze przyczyny pojawiania się gorączki u dzieci:

  1. Zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych – poza gorączką występuje również katar, zapalenie gardła, oskrzeli, może także dojść do zapalenia ucha środkowego. Zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych najczęściej spowodowane jest przez wirusy.
  2. Infekcje układu moczowego – wówczas również może pojawiać się gorączka. Częściej występuje u dziewczynek, gdyż cewka moczowa umieszczona jest w niedalekiej odległości od odbytu, a więc łatwiej przenieść do niej bakterie. Bardzo ważne jest to, aby dbać o prawidłową technikę podcierania dziecka podczas zmiany pieluchy.
  3. Nieżyt żołądkowo jelitowy– czyli popularna jelitówka.
  4. Ząbkowanie – pojawianie się pierwszych ząbków to nieprzyjemna sytuacja zarówno dla malucha jak i rodziców. Wówczas pojawia się gorączka, maluch ślini się nadmiernie i odczuwa ból i dyskomfort. Pomocne okażą się schłodzone gryzaki lub specjalne żele przeciwbólowe.
  5. Gorączka po szczepieniu – jest to czynnik poszczepienny, pojawia się zazwyczaj do 24 godzin po przyjęciu szczepionki i mija po 2 lub 3 dniach.

Co robić?

Każdy troskliwy rodzic chce oszczędzić cierpienia swojemu dziecku. Co robić, gdy maluch ma gorączkę? Przede wszystkim trzeba zadbać o podawanie dziecku płynów w niewielkich dawkach. Jeśli maluch traci apetyt, nie zmuszaj go do jedzenia, ale często proponuj pokarm. Należy dbać o to, aby maluch miał suchą pościel i ubranie. Warto również kontrolować, czy dziecko się nie przegrzewa. Najczęściej w leczeniu gorączki stosowane są ibuprofen lub paracetamol. Zawsze dobrym ruchem jest konsultacja z lekarz -em, który udzieli sprawdzonych porad. Bezzwłocznie należy skontaktować się ze specjalistą jeśli dziecko rozpaczliwie płacze, wymiotuje, pojawia się sztywność szyi. Inne niepokojące objawy to czerwone plamy na skórze, ciemnożółty kolor moczu, płacz bez łez. Dwa ostatnie objawy mogą świadczyć o odwodnieniu dziecka. W takich sytuacjach należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Zachowaj spokój i zadbaj o dobro dziecka

Warto pamiętać, że opieka nad dzieckiem oznacza również niepokojące objawy i choroby. Najważniejsze jest to, aby zachować spokój i skupić się na pomocy dziecku. Warto pamiętać, że zdenerwowanie w takich sytuacjach nie pomoże, a jedynie wpływa negatywnie na dziecko. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.