In vitro – krok po kroku

Niestety nie każdej parze, która pragnie mieć dziecko, udaje się zajść w ciążę w tradycyjny sposób. Wówczas nawet wieloletnie starania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Taka sytuacja jest bardzo bolesna, wpływa często negatywnie na relacje w związku. Na szczęście jest rozwiązanie, dzięki któremu pary mają większe szanse na upragnione dziecko. Mowa oczywiście o in vitro, które jest nadzieją dla wielu par. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

In vitro krok po kroku

In vitro jest metodą sztucznego zapłodnienia, które polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Pierwszy zabieg w Polsce miał miejsce w Białymstoku w roku 1987. Od tego czasu już wiele par zostało szczęśliwy rodzicami korzystając z metody in vitro. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, trzeba przejść szereg badań i konsultacji. Zdecydowanie jednak warto to zrobić, gdyż w wielu przypadkach jest to jedyne rozwiązanie, które może dać parze upragnione dziecko.

Pierwsza wizyta i wizyta kwalifikacyjna

Pierwszym krokiem jest udanie się na wizytę w klinice in vitro. Para powinna udać się na nią razem, taka wizyta trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Jeśli para decyduje się na in vitro, najprawdopodobniej wykonywała już badania i podejmowała się różnych metod leczenia niepłodności. Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną i przedstawić ją na pierwszej wizycie w klinice in vitro.
Pierwsza wizyta oznacza zazwyczaj badanie kobiety. Badanie usg, AMH, TSH, FSH, E2 oraz prolaktyny to najczęściej wykonywane badania. Ważna jest również cytologia. Jeśli mężczyzna nie był wcześniej na badaniu nasienia, jest na nie kierowany.
Po pierwszej wizycie w klinice in vitro, przychodzi czas na wizytę kwalifikacyjną. Na podstawie pozyskanych informacji oraz wyników badań, lekarz decyduje o tym, jaka technika zapłodnienia będzie najlepsza. Konieczne jest wyrażenie zgody na stymulację hormonalną przyszłej mamy oraz sam zabieg. Zgoda wyrażana jest w formie pisemnej.

Stymulacja hormonalna, pobieranie komórek jajowych i nasienia

Po pierwszej wizycie i wizycie kwalifikacyjnej, nadchodzi czas na stymulację hormonalną. Jest to bardzo ważny element, dzięki któremu zwiększa się ilość komórek jajowych. Leki są dobrane indywidualnie przez lekarza. Następny krok to pobieranie komórek jajowych, odbywa się to poprzez punkcję. Cały zabieg trwa około 15 minut. Trzeba również pobrać nasienie. Oddaje je mężczyzna w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w klinice.
Po pobraniu komórek jajowych i nasienia, przychodzi czas na połączenie komórek z plemnikami, co pozwala uzyskać zarodki.

Transfer zarodków

Po uzyskaniu zarodków, trzeba przetransferować je do jamy macicy. Zabieg wykonywany jest poprzez użycie cienkiego cewnika. Kobieta dostaje leki, dzięki którym szansa na zagnieżdżenie się zarodków jest większa.
Jeśli po wykonaniu całej procedury pozostaną zarodki zostają one zamrożone, aby można było wykorzystać je w przyszłości.

Po in vitro

Po wykonaniu zabiegu, kobieta powinna ograniczyć aktywność fizyczną, a także zachować wstrzemięźliwość seksualną. Taka ostrożność jest konieczna do czasu potwierdzenia ciąży. Po kilkunastu dniach od zabiegu, kobieta zgłasza się do kliniki na badanie poziomu hormonu HCG, aby potwierdzić ciążę. Najtrudniejszy jest czas oczekiwania na wynik. Nawet najlepsze kliniki in vitro na świecie nie mogą pochwalić się stu procentową skutecznością. Chociaż in vitro jest wielką szansą dla par, które mają trudności z zajściem w ciążę, nie daje ona pewności na powodzenie. Warto jednak próbować, aby dać sobie szansę na rodzicielstwo.
Chociaż po zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne, in vitro jest w stu procentach bezpieczne. Warto udać się na konsultację do cenionej kliniki, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości.