Inseminacja jako jedna z metod wspomagania rozrodu

Inseminacja to jedna z metod wspomagania rozrodu, która dla wielu par jest szansą na upragnione dziecko. Zaleca się ją gdy parametry nasienia są obniżone, odbycie stosunku jest niemożliwe, konieczne jest zastosowanie nasienia od dawcy. Inseminację zaleca się również w przypadku zmienionej budowy szyjki macicy, nieprawidłowości związanych ze śluzem czy zaburzeniach w owulacji.

Zabieg inseminacji

Zabieg polega na dostarczeniu do dróg rodnych kobiety męskiego nasienia. Istnieje inseminacja domaciczna, podczas której nasienie trafia do jamy macicy. Kolejny rodzaj to inseminacja dojajowodowa, w której nasienie dostarczane jest do jajowodów. Wykonuje się także inseminację doszyjkową, wówczas nasienie trafia do szyjki macicy.
Zabieg inseminacji jest wykonywany za pomocą cienkiego cewnika, kobieta nie odczuwa bólu. Jeśli po inseminacji ciąża zostanie potwierdzona, przyszła mama dostaje progesteron, pobudzający działanie ciałka żółtego.

Badania przez inseminacją

Do zabiegu inseminacji trzeba się odpowiednio przygotować, bardzo ważne są badania. Jeśli chodzi o kobiety, wykonywane jest badanie ginekologiczne, a także badanie pH pochwy, ocena rezerwy jajnikowej, sprawdzenie drożności jajowodów, badanie cytologiczne.
Mężczyzna powinien dostarczyć nasienie do badania, wykonuje się również badania w kierunku HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Przygotowanie do inseminacji nie jest skomplikowane, nie wymaga dużego wysiłku. Kobieta powinna stawić się na zabieg z wypełnionym pęcherzem moczowym, gdyż ułatwia to użycie cewnika. Mężczyzna zaś na kilka dni przed inseminacją powinien zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Skuteczność inseminacji

Pary, które pragną mieć dziecko, ale nie mogą zajść w ciążę w sposób naturalny, powinny rozważyć zabieg inseminacji. Chociaż na sukces wpływa wiele czynników indywidualnych, zdecydowanie warto spróbować, aby dać sobie szansę na dziecko. Powodzenie zabiegu zależy od czynników takich jak jakość nasienia, wiek kobiety. Trudno jest określić dokładną skuteczność inseminacji, szczególnie ze względu na fakt, że na zaniżenie średniej mają wpływ pacjenci, których przyczyna niepłodności nie jest znana. Warto jednak udać się do profesjonalnej kliniki, w której specjalista udzieli parze najważniejszych informacji i porad.
Zaletą inseminacji jest możliwość powtarzania zabiegu. Chociaż kolejne możliwe niepowodzenia są bardzo niekomfortową sytuacją, nie warto tracić nadziei. Inseminację powtarza się zazwyczaj do sześciu razy. Jeśli kolejne próby nie przynoszą upragnionej ciąży, warto rozważyć inne sposoby.
Kolejną niewątpliwą zaletą inseminacji jest jej cena. Koszt zabiegu waha się od 800 do 1400 zł. Dzięki niskiej cenie, zabieg inseminacji jest dosyć łatwy do osiągnięcia dla wielu par, które pragną mieć dziecko.

Inseminacja nasieniem dawcy

W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie inseminacji nasieniem dawcy. Według ustawy jest to możliwość jedynie dla kobiet, które posiadają partnera. Aby wybrać odpowiednie nasienie, specjalista przeprowadza wywiad z parą. Poruszane są podczas niego kwestie takie jak grupa krwi, budowa ciała czy wzrost. Jest to bezpieczna metoda, a dawcy są przebadani pod względem chorób wirusowych, bakteryjnych, mutacji genu wywołującego mukowiscydozę. Dawcy przechodzą również badanie kariotypu.

Zakończenie

Każda para, która pragnie mieć dziecko, ale nie udaje się zajść jej w ciążę poprzez współżycie, może rozważać zabieg inseminacji. Jest to szansa dla osób, które pomimo wielu prób nie mogą mieć dziecka. Warto wybrać się na konsultację do kliniki, aby uzyskać najważniejsze informacje na ten temat. Inseminacja nie jest drogim zabiegiem, jest bezpieczna i bezbolesna dla kobiety. Można powtarzać ją kilka razy, a więc jest to niewątpliwie ważna szansa na upragnione dziecko.