Jak obniżyć cholesterol?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że każdy z nas jest posiadaczem cholesterolu. Rzecz w tym, że cholesterol dzielimy na dobry oraz ten zły w postaci LDL, który może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt duża zawartość cholesterolu może skończyć się niebezpiecznymi złogami, które osadzają się na ściankach tętnic i tym samym tamują drogę. Cholesterol w postaci złogów jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i najczęstszą przyczyną powstawania miażdżycy. Co zrobić, by uniknąć cholesterolu w takim wydaniu lub znacząco go obniżyć?

Sport pomoże uporać się z cholesterolem

Lekarze apelują od dziesięcioleci, by uprawiać sporty i wdrożyć w swoją codzienność jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej. Nie ma krzty kłamstwa w powiedzeniu, że sport to zdrowie. To również świetny sprzymierzeniec w walce ze złym cholesterolem. Jeżeli problem obecności złego cholesterolu nas dotyczy, to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest zorganizowanie sobie ruchu. Nie od czasu do czasu, ale takiego, który będzie nam towarzyszył na co dzień. Uważa się, że najzdrowszym sportem jest pływanie oraz squash. Obie dyscypliny aktywizują wszystkie partie mięśni, a zatem dbają o całe ciało bez nadwyrężania jego wybranych partii. Oba te sporty dbają jednocześnie o usprawnienie wszelkich procesów zachodzących w organizmie i znacząco wpływają na niemal wszystkie układy, począwszy od oddechowego, a na nerwowym kończąc. Żeby zniwelować poziom złego cholesterolu warto zacząć od najprostszych czynności, np. od intensywnego marszu, który zapewnimy sobie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ciało nieprzyzwyczajone do jakiejkolwiek formy aktywności i tak odczuje taki wysiłek. Z czasem będzie można przerzucić się na inną aktywność. Liczy się ruch w jakimkolwiek wydaniu.

Walka z cholesterolem to przede wszystkim zdrowa dieta

Zdarzają się przypadki osób o niemal nienagannej sylwetce, którzy jednak posiadają niepokojąco wysoki poziom cholesterolu. Szybka przemiana materii nie ochroni nas przed LDL. Warto przede wszystkim zrezygnować z pożywienia o wysokim poziomie przetworzenia. Wszelkiego rodzaju fastfoody, potrawy tłuste, napoje gazowane i produkty z tłuszczem trans powinny na stałe zniknąć z naszego jadłospisu. Nie tylko ze względu na podjętą walkę z cholesterolem, ale również ze względu na ich negatywny wpływ na cały organizm. Dobrze skonstruowana dieta to jeden z najlepszych sposobów na cholesterol. Warto przerzucić się na świeże warzywa i owoce. Mleczne przetwory owszem, ale tylko w chudym wydaniu. Dobrym pomysłem będzie również kasza gryczana zamiast ziemniaków czy makaronów. Z całą pewnością warto również pamiętać o rybach. To niezwykle cenne źródło witamin i kwasów Omega-3, ale także produkty zalecany przez lekarzy w walce z cholesterolem.

Lekarstwa są ostatecznością

W ekstremalnych przypadkach, kiedy poziom cholesterolu faktycznie może stanowić niemałe zagrożenie, a wdrożenie odpowiedniej diety nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, trzeba postawić na statyny. To lekarstwa, które powinno się przyjmować w celu zniwelowania poziomu cholesterolu. Trzeba jednak pamiętać, że decyzję o ilości przyjmowanych lekarstw podejmuje przede wszystkim lekarz i nie wolno ich przyjmować bez wcześniejszej konsultacji. Podobnie jak nie wolno rezygnować z przyjmowania leków bez porozumienia z doktorem. Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że tego typu lekarstwa skupiają się wyłącznie na powstrzymaniu powstawania enzymów uczestniczących w produkcji cholesterolu. Jeżeli z jakiegoś powodu stwierdzimy, że poziom naszego cholesterolu wrócił do normy i w związku z tym porzucimy stosowanie leków, to możemy mieć stuprocentową pewność, że problem lada moment znowu się pojawi. Wszelkie tego rodzaju decyzje należy konsultować z lekarzem, który dobierze rodzaj leków i ich ilość.