Jak pomóc dziecku w upalne dni?

Ciepłe lata zwykle cieszą zarówno dorosłych jak i tych nieco młodszych bo dają wspaniałą obietnicę miło spędzonego na świeżym powietrzu czasu. Dla najmłodszych upały mogą jednak być bardzo niebezpieczne dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszych pociech w gorące dni.

Czym może grozić upał dla niemowlaka?

  • odwodnienie – jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia niemowląt. Objawy, które mogą świadczyć o odwodnieniu to brak oddawania moczu, wysuszone wargi i język, wiotkość całego ciała i osłabienie jak również płacz bez łez.
  • przegrzanie – inaczej nazywane hipertermią. Przegrzanie następuje etapami. Pierwsze oznaki przegrzania to senność i zmęczenie, rozdrażnienie, płaczliwość, zaczerwieniona skóra twarzy i niechęć do zabawy. Nie należy tych objawów lekceważyć ponieważ przegrzanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i skutkować nawet udarem.
  • udar cieplny – to skrajny przypadek przegrzania, objawami są w tym przypadku wysoka temperatura ciała, brak potliwości, sucha skóra, podwyższone tętno i szybszy oddech a także może dochodzić do wymiotów.

Jak chronić dziecko przed upałami?

  • ubiór – właściwy ubiór to podstawowa rzecz, o którą musimy zadbać. W upalne dni należy postawić na przewiewne ubranka i zrezygnować z przykrywania maluszka kocykiem. Koniecznie zadbaj także o nakrycie głowy, które powinno osłaniać również kark i twarz dziecka.
  • filtr – kremy z filtrem to podstawa nie tylko podczas zabaw na słońcu ale także przy okazji krótszych spacerów. Wybierz odpowiedni krem z atestem, dopasowany do wieku dziecka i zastosuj go około pół godziny przed wyjściem dokładnie smarując wszystkie miejsca narażone na kontakt ze słońcem – skóra malucha jest bardzo wrażliwa a tym samym bardziej narażona na poparzenia słoneczne.
  • nawadnianie – koniecznie należy pamiętać o dostarczaniu wody do organizmu dziecka. Szczególnie ważne jest to w przypadku niemowląt. Pamiętajmy, że tak małe dziecko nie jest w stanie upomnieć się o wodę a tym bardziej samemu po nią sięgnąć dlatego tak ważna jest odpowiedzialność w tym zakresie.
  • odpowiednie godziny – podczas upałów warto również wybrać odpowiednie godziny na spacery czy zabawę na świeżym powietrzu. Wybieraj godziny poranne (do około 10) i te późno popołudniowe (po godzinie 17).
  • odpowiednie miejsca – przy wyborze miejsca na spacer czy zabawę warto też unikać pełnego słońca i starać się wybierać przynajmniej częściowo zacienione obszary. Jeśli mamy wybór postawmy też na parki lub inne miejsca, w których jest dużo zieleni. Miejskie chodniki i asfalt absorbują bowiem bardzo duże ilości ciepła i oddają je nawet wtedy gdy słońce przestaje już świecić.
  • pieluszki – jeśli Twoja pociecha korzysta z pampersów koniecznie pamiętaj, że podczas upałów są one dla dzieci szczególnie uciążliwe i grożą odparzeniami dlatego należy zwiększyć częstotliwość zmieniania pampersów, żeby nie narażać dziecka na długi kontakt z ciepłą, wilgotną pieluchą. Warto też jak najczęściej pozwalać maluchowi na przebywanie „na golasa” żeby jego skóra mogła odpocząć od uciążliwego gorąca.
  • odpowiednie akcesoria – jeśli zabierasz dziecko na spacer w wózku pamiętaj że podnoszenie budki od wózka w celu zapewnienia cienia nie jest najlepszym pomysłem, dużo korzystniejszym rozwiązaniem dla dziecka będzie przymocowanie do wózka parasolki to zapewni cień ale równocześnie przewiew i dostęp do świeżego powietrza.

Przebywając w domu możesz zasłonić okna i wybrać chłodniejsze pomieszczenie do przebywania z dzieckiem. Wybierając się natomiast w podróż samochodem pamiętaj żeby najpierw przewietrzyć nagrzane auto. Możesz też zasłonić szyby żeby zminimalizować dopływ słońca, a jeśli musisz zaparkować – wybieraj zacienione miejsca. Najważniejsze jednak by nigdy, pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka samego w samochodzie.