- Awokado a odchudzanie: Korzyści zdrowotne i wartości odżywcze
- Zasady i przykłady diety redukcyjnej 2500 kcal dla zdrowego odchudzania
- Frutarianizm – zdrowie czy zagrożenie? Poznaj skutki diety owocowej
- Santol – zdrowotne właściwości tropikalnego owocu i jego składniki
- Jak dbać o nawodnienie organizmu? Kluczowe wskazówki i zasady
Jak promieniowanie słoneczne niszczy naszą skórę?

Przebywanie na dworze w słoneczny dzień to dla wielu osób przyjemność. Muśnięta słońcem skóra wciąż jest dla wielu oznaką zdrowia i pięknego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że nierozsądne korzystanie z uroków słonecznych dni powoduje uszkodzenia skóry. Konsekwencje zbyt długich kąpieli słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia, często zauważane są dopiero po latach. Sprawdź, jak promieniowanie słoneczne niszczy naszą skórę.
Promieniowanie a skóra
Dla wielu osób spędzanie długich godzin na plaży w upalny dzień, to idealny sposób na udany odpoczynek. Warto jednak korzystać z takich przyjemności rozsądnie. Promieniowanie słoneczne składa się ze światła widzialnego, podczerwonego oraz promieniowania ultrafioletowego, czyli UV. To ostanie dzieli się na kilka rodzajów:
- Promieniowanie UVA – dociera do skóry właściwej, powoduje przyspieszenie starzenia się skóry. Dochodzi do tego przez stres oksydacyjny, zniszczenie włókien elastyny i kolagenu, zaburzenia ukrwienia skóry. Promieniowanie UVA ma także znaczący wpływ na funkcjonowanie melanocytów.
- Promieniowanie UVB – ten rodzaj promieniowania powoduje, że na skórze pojawia się charakterystyczny rumień. Są to promienie wysokoenergetyczne, które pobudzają produkcję melaniny. Chociaż zapewnia opaleniznę, która dla wielu osób jest oznaką piękna, powoduje również nowotworowe zmiany skórne. Jeśli chodzi o pozytywne działanie, kilkanaście minut przebywania na dworze w słoneczny dzień wystarczy, aby w organizmie mogła zostać wyprodukowana odpowiednia ilość ważnej witaminy D.
- Promieniowanie UVC – jest pochłaniane przez ziemską atmosferę, a więc nie dociera do powierzchni Ziemi.
Skutki zbyt długich kąpieli słonecznych
Zbyt długie przebywanie na dworze w słoneczny dzień, bez odpowiedniego zabezpieczenia, ma wiele negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia. Jeśli natomiast chodzi o wpływ na skórę, oto skutki zbyt długich kąpieli słonecznych:
- Skóra staje się matowa, w dotyku jest szorstka, traci swoją jędrność i zdrowy blask.
- W wyniku uszkodzenia naczynek, na skórze pojawiają się tzw. pajączki.
- Wolne rodniki powodują uszkodzenia komórek skóry, przez co wygląda ona nieatrakcyjnie.
- Praca melanocytów jest zaburzona, a więc na skórze widoczne są przebarwienia.
Ze skutkami spowodowanymi promieniowaniem trudno sobie poradzić. Warto więc stosować działania, które pomagają zabezpieczyć skórę przed negatywnymi skutkami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.
Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych
Aby ochronić się przed szkodliwym działaniem słońca, warto pamiętać o zasadach:
- Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach od 10 do 15.
- Przed wyjściem na dwór zaaplikuj na skórę krem ochronny z odpowiednim filtrem. Powtarzaj aplikację co 2 godziny, nawet wówczas, gdy używasz kremu wodoodpornego.
- Pamiętaj o ochronie karku, głowy i ramion. Przyda Ci się kapelusz, zwiewna chusta lub czapka z daszkiem.
- Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Jeśli czujesz, że jest Ci słabo, poszukaj zacienionego miejsca.
- Zadbaj o oczy – korzystaj z okularów przeciwsłonecznych.
Latem bardzo ważna jest również pielęgnacja skóry, która umożliwia jej odpowiednie nawilżenie. Warto używać kosmetyków dobrej jakości, które posiadają w swoim składzie substancje odżywcze. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową, jędrną i gładką skórą, pamiętaj o tych ważnych zasadach.
O wygląd i kondycję skóry można zadbać również poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Naturalną ochroną przed przebarwieniami i poparzeniami, jest beta-karoten. Składnik ten znajdziesz w warzywach i owocach. Dobrym źródłem tego cennego składnika jest marchew, jarmuż, suszone morele czy śliwki, natka pietruszki, melon, szpinak. Zdrowa dieta wpłynie dobrze nie tylko na stan skóry, ale również na zdrowie włosów i paznokci oraz na Twoje samopoczucie.