- Owoc kaki – właściwości, korzyści zdrowotne i sposób spożycia
- Skuteczne witaminy na suchą skórę – co warto wiedzieć?
- Arbuz - właściwości zdrowotne, odżywcze i prozdrowotne działanie
- Detoksykacja organizmu – zdrowe metody oczyszczania i korzyści
- Jak poprawnie jeść po treningu? Kluczowe zasady i błędy
Jak przetrwać letnie upały?

Najlepszym sposobem byłoby wyposażenie się w dobrej jakości wentylator, kostki lodu i nieopuszczanie czterech kątów do końca upalnych dni. Na ogół jednak rzeczywistość wzywa i nie uwzględnia faktu, że upały faktycznie dają się we znaki, a funkcjonowanie w takich warunkach bywa bardzo utrudnione. Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne z różnych względów, a w przypadku konkretnych jednostek chorobowych, mogą być wyjątkowo dużym zagrożeniem. Jak uporać się z upałami i w jaki sposób zapewnić sobie ochronę, która wpłynie dobrze na organizm w gorące dni?
Picie wody to podstawa
Regularnie picie wody to czynność o której na ogół wiele osób zapomina. O tym, że musimy się napić często przypominamy sobie w sytuacji, w której nasz aparat mowy zaczyna przypominać Saharę, a wyduszenie z siebie słowa graniczy z cudem. Wiele osób nie ma w nawyku sięgania po butelkę z wodą w innych sytuacjach. Tymczasem wielu ekspertów uważa, że w momencie, kiedy odczuwamy pragnienie przekroczyliśmy już granicę, za którą zaczyna się proces odwodnienia.Zwłaszcza w trakcie upalnych dni dostarczanie sobie regularnych porcji wody jest absolutną podstawą, ponieważ organizm jest wówczas bardziej podatny na odwodnienie. Jakie są pierwsze objawy takiej sytuacji? Odwodniony organizm to nic przyjemnego. W fazie początkowej może objawiać się ogólnym osłabieniem i dokuczliwymi bólami głowy. W tej fazie mogą występować również nieprzyjemne zawroty. W kolejnym stadium mogą pojawić się suchość w ustach, a także niespodziewana ospałość, a na końcu niepokojąco szybki oddech, a nawet zmiana stanu psychicznego. Odwodnienie jest zatem zjawiskiem niebezpiecznym, którego należy za wszelką cenę unikać. Uważa się, że dorosły człowiek w ciągu dnia powinien wypić ponad dwa litry wody. W trakcie upałów ilość spożywanej wody powinna oscylować w okolicy trzech litrów. Pić należy w systemie ratalnym. Warto sięgać po butelkę z wodą mniej więcej co godzinę i wypijać po kilka łyczków, które zapewnią regularne nawadnianie.
Ochrona głowy
Upalne dni wiążą się z działaniem promieni słonecznych, których w szczytowej fazie gorących dni należy unikać. Bez względu na to, czy preferujemy długotrwałe przebywanie na słońcu w nadziei na piękną opaleniznę czy wręcz odwrotnie. Promienie słońca mogą być źródłem wielu przykrych dolegliwości oraz znacznie poważniejszych chorób. Przede wszystkim mogą być przyczyną udaru słonecznego, który objawia się całkowitym osłabieniem, nudnościami, bólem głowy i mięśni. Warto również pamiętać, że przebywanie na słońcu w gorące upalne dni może być również przyczyną powstawania zakrzepów oraz nowotworów. Narażone są przede wszystkim skóra i oczy.
Zdrowie. Czego należy unikać?
Nie będzie niespodzianką, że w gorące dni alkohol nie jest rzeczą wskazaną. Picie alkoholu to nie to samo, co picie wody, a zatem nie ma mowy o nawadnianiu organizmu, które jest tak ważne w trakcie upałów. Osoby, które piją w dni upalne piwo w ogóle się nie nawadniają, choć pewnie są przekonani, że to właśnie robią. Takie błędne koło może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Zatem, warto pamiętać, że alkohol w żadnym wypadku nie nawadnia, a pity w upalne dni szybciej wykazuje swoje upajające właściwości. Warto z niego zrezygnować w tak gorącym okresie, a już na pewno unikać picia w warunkach słonecznych.
Zapewniaj sobie komfort w każdy możliwy sposób
W trakcie najgorszych upałów często towarzyszy nam pewnego rodzaju rozdrażnienie, które wynika przede wszystkim z tego, że nie czujemy się komfortowo. Strój będzie miał w takich sytuacjach znaczenie. Przewiewne ubrania to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić, by w pewnym stopniu zniwelować działanie wysokich temperatur. Dobrym sposobem będzie również unikanie aktywności związanej z przebywaniem na słońcu w godzinach, w których daje się ono we znaki najbardziej.