Jak skutecznie zniwelować stres?

Stres zawsze jest reakcją na rzeczywistość, a zatem mogłoby się wydawać, że bez problemu można się z nim uporać i że poniekąd znajduje się pod naszą kontrolą. Tymczasem okazuje się, że stres towarzyszy wszystkim w mniejszym lub większym stopniu i mało kto jest w stanie w konkretnej sytuacji umiejętnie się go pozbyć. Dla wielu lekarzy psychologii jest chorobą XXI wieku, do której w dużym stopniu sami doprowadziliśmy. Jaka jest jego przyczyna i jak się z nim uporać?

Przyczyny stresu

Szybkie tempo życia to idealne warunki lęgowe dla chronicznego stresu, który pojawia się zupełnie niepostrzeżenie, ale niejednokrotnie paraliżuje naszą codzienność i sprawia, że stajemy się mało produktywni. Przyczyn stresu może być wiele, począwszy od sytuacji domowej, a na pracy kończąc. Przede wszystkim jednak sami jesteśmy generatorami stresu, który potrafi nas skutecznie obezwładnić i zdominować nasze życie. O ile łatwo wytłumaczyć stres spowodowany konkretną sytuacją w pracy, w której z różnych względów nie czujemy się dobrze, o tyle znacznie trudniej wytłumaczyć stres pojawiający się nagle i bez konkretnej przyczyny. Trzeba jednak mieć świadomość, że żyjemy w czasach, w których presja społeczeństwa bywa zbyt duża. Pragniemy realizować się w tak wielu rolach i na każdym polu wykazywać się perfekcjonizmem, że po prostu w pewnym momencie sytuacja zaczyna nas przerastać. Warto czasami odpuścić, zatrzymać się i zweryfikować metody swojego działania. Być może chwilowy reset będzie najskuteczniejszym lekarstwem w naszym przypadku?

Zapewnij sobie ruch

Aktywność fizyczna to idealny sposób na rozładowanie napięcia i pozbieranie myśli. Wielu miłośników joggingu uważa, że to właśnie w trakcie codziennych treningów są w stanie nabrać energii do działania, ale jednocześnie właśnie w tym czasie wpadają na rozwiązania, których brakowało wcześniej. Sport to zdrowie w każdej odsłonie, ale w kwestii stresu jest jednym z najlepszych możliwych rozwiązań. U osób aktywnych fizycznie wydzielają się tak zwane hormony szczęścia, a także hormony, które znajdują się w składzie wielu leków antydepresyjnych. Znacznie mniejszą aktywność można równocześnie zaobserwować w tych partiach mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie stresu, ponieważ nie wydziela się wówczas kortyzol. Warto zatem postawić na ruch, zwłaszcza w okresach, w których faktycznie jesteśmy narażeni na wzmożony stres.

Rozmawiaj z ludźmi

W sytuacjach stresujących wiele osób ma w zwyczaju zamykać się na innych. Z pewnymi problemami pragniemy uporać się samodzielnie i nie dostrzegamy tego momentu, w którym okazuje się, że nie dajemy rady. Tymczasem życie społeczne po trosze opiera się na tym, by angażować zaufanych w różnego rodzaju sytuacje nas dotyczące, również te, które wiążą się ze stresem. Rozmawianie z przyjaciółmi, bliskimi i osobami zaufanymi to fantastyczny reduktor stresu. Rzecz nie w tym, by zasypywać innych swoimi problemami, ale by czasami spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Człowiek to istota stworzona do życia w stadzie. Zbyt długie odosobnienie również może być przyczyną chronicznego stresu.

Zweryfikuj swoje środowisko

Czasami źródłem stresu jest konkretne miejsce lub osoba. Jeżeli to właśnie praca generuje nasz stres, to być może najwyższa pora, by sprawdzić aktualne oferty pracy w naszej branży i zmienić otoczenie zawodowe? Niestety to właśnie miejsce pracy najczęściej bywa źródłem stresu, aczkolwiek warto mieć na względzie przede wszystkim swoje zdrowie i poszukiwać innych rozwiązań w sytuacjach, które od nas tego wymagają. Podobna sytuacja dotyczy osób z bliskiego otoczenia. Toksyczne osobowości mogą wpływać na naszą codzienność i od takich również powinniśmy stronić. Zawsze warto pamiętać o rozwoju osobistym. Nic tak pozytywnie nie wpływa na nas, jak fakt, że robimy coś dla siebie.