Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Ciąża to piękny czas dla kobiety. Czas radosnego oczekiwania, ale również niepewności. Wiele kobiet zastanawiam się jak uniknąć rozstępów w ciąży. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak pielęgnować ciążowy brzuszek, by skóra była jędrna i napięta

Rozstępy, zwane także tygrysimi paskami, to dla wielu kobiet niechciana pamiątka po ciąży. Nie zawsze da się ich uniknąć, bo o ich pojawieniu się często decydują geny. Jeśli mama przyszłej mamy miała rozstępy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ona będzie je miała. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na zmniejszenie ryzyka pojawienia się rozstępów. Jak zatem dbać o brzuszek?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to wizualny defekt. Są to czerwone, różowe lub fioletowe pręgi na brzuchu. Mogą się także pojawić na udach czy piersiach. Pojawiają się w wyniku rozciągania skóry i gwałtownego rozerwania włókien tworzących strukturę skóry. Jeśli doszło do przeciążenia włókien kolagenowych, wówczas pojawiają się blizny. Jednym z sygnałów, który świadczy o tym, że mogło dojść do powstania tygrysich pasków jest swędzenie skóry. To powinno dać młodej mamie do myślenia, że to ostatni dzwonek na zadbanie o pielęgnację ciała.

Rozstępy głównie pojawiają się na brzuchu u kobiet w ciąży, ale mogą pojawić się także u nastolatek. W wyniku szybkiego przybrania na wadze, budowania masy mięśniowej, skóra dziewczynek może zostać naciągnięta i wówczas mogą pojawić się rozstępy.

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Dieta i kondycja fizyczna przyszłej mamy mają wpływ na jędrność skóry i powstawanie rozstępów. Predyspozycje genetyczne również przyczyniają się do powstawania tygrysich pasków. Wówczas bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja ciała. Chcąc zapobiec powstawania rozstępom, warto delikatnie masować skórę brzucha, piersi czy ud. Do tego dobrze jest wykorzystać specjalne olejki przeciw rozstępom. Masaż uelastyczni skórę i sprawi, że będzie bardziej podatna na rozciąganie. Olejki należy wmasowywać w miejsca, w których powstają zmiany. Do masażu przeciw rozstępom pomocne będą następujące olejki:

  • olejek migdałowy,
  • olejek arganowy,
  • olejek z kiełków pszenicy,
  • olej kokosowy,
  • olej z orzechów macadamia.

Do masażu najlepiej wykorzystywać naturalne olejki. Zabiegi najlepiej wykonywać 1-2 razy dziennie. Można je wykonywać na sucho, przy użyciu szczotki czy frotowej rękawicy.

Doskonałym sposobem na rozstępy jest peeling z kawy. Można z łatwością przygotować go samodzielnie w domu. Wystarczy pół szklanki zmielonych ziaren kawy zalać wrzątkiem, a następnie dodać trochę balsamu do ciała czy żelu pod prysznic. Oczywiście na brzuszek nakładamy peeling po ostudzeniu. Kąpiele warto wykonywać w chłodnej wodzie, która poprawia ukrwienie skóry i pobudza procesy metaboliczne. Chłodna woda nie pozbawia skóry naturalnych substancji natłuszczających.

W walce z tygrysimi paskami istotną rolę odgrywa także nawodnienie organizmu od wewnątrz. Kobieta w ciąży dla swojego zdrowia powinna wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Woda nie tylko wypłukuje toksyny z organizmu, ale nawilża komórki, przez co ciało jest bardziej jędrne i nawilżone.

Chcąc walczyć z rozstępami, warto zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w białka i dobre tłuszcze. Codzienne menu powinno być bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, pomagające nawilżyć skórę od wewnątrz. W posiłkach należy dostarczać do organizmu witaminy (A, E, PP, B 5) i minerały (cynk i krzem), które mają największy wpływ na kondycję skóry. Poza tym te składniki będą również wpływały na prawidłowy rozwój maluszka w brzuszku.

O ile lekarz pozwoli, w walce z rozstępami w ciąży pomoże umiarkowana aktywność fizyczna. Odpowiednio dobra ćwiczenia wpływają na zdrowie przyszłej mamy, jej wydolność tlenową. Dodatkowo pomagają utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji.

W walce z rozstępami bardzo istotną rolę odgrywa odpowiednie natłuszczenie i odżywienie skóry. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że prawidłowa pielęgnacja skóry nie zawsze może pomóc w walce z rozstępami.