- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Jaka jest najlepsza pora na trening?
![](https://e-madame.pl/wp-content/uploads/2021/11/fitness_1637058833.jpg)
Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Pozwala zachować dobrą formę, zdrowie oraz wymarzoną sylwetkę i wysoki poziom odporności. Trening powinien być skuteczny, ale warto również stawiać na takie aktywności, które sprawiają chociaż odrobinę radości. Gdy już podejmiesz decyzję, jak ma wyglądać Twój trening, zdecyduj również, w jakich godzinach ma się odbywać. Każda pora treningu ma swoje wady i zalety. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach. Zapraszamy do lektury.
Poranny trening
Trening na rano ma bardzo wiele zalet. Jest to z pewnością jeden z najlepszych sposobów na dobre rozpoczęcie dnia. Około godziny 9 mamy najwięcej energii, którą warto spożytkować właśnie na trening. Dzięki temu można uwolnić endorfiny, które poprawią nastrój i zapewnią pozytywne rozpoczęcie dnia. Dzięki porannym ćwiczeniom, można także poprawić metabolizm, co wpłynie korzystnie na ilość spalanych w ciągu dnia kalorii. Warto pamiętać, że w nocy organizm zużywa rezerwy energetyczne, dlatego poranny trening oznacza solidne spalanie tłuszczu już od pierwszych minut. Jeśli ćwiczyć na siłowni, w godzinach porannych możesz również liczyć na mniejsze obłożenie obiektu. Dzięki temu nie zmarnujesz czasu na oczekiwanie na zwolnienie sprzętu i skupisz się jedynie na poprawnym wykonaniu treningu.
Niestety poranny trening ma także pewne wady. Nie każdy jest w stanie zaraz po przebudzeniu znaleźć w sobie siłę i motywację, aby ćwiczyć. Warto również pamiętać, że rano ciało nie jest tak rozgrzane, a więc na rozgrzewkę należy poświęcić więcej czasu. Taki poranny trening bez odpowiedniego przygotowania, grozi kontuzjami.
Ćwiczenia popołudniowe
Trening popołudniu to opcja, która jest wybierana bardzo chętnie. Zazwyczaj w tych godzinach praca jest już skończona, a więc można oddać się porządnym ćwiczeniom. Zaletą tej pory jest fakt, iż z uwagi na zakończenie pracy, nie trzeba skupiać się już na nadchodzących obowiązkach. Dzięki temu głowa jest spokojna, a więc bez stresu można skupić się jedynie na treningu. Zaletą popołudniowych ćwiczeń jest również to, że aktywność nie wpłynie na powstanie kłopotów ze snem. Warto pamiętać, że ćwiczenie na krótko przed udaniem się do łóżka, może przyczyniać się do trudności z zasypianiem.
Niestety popołudniowy trening ma także pewne wady. Jeśli ćwiczysz na siłowni, popołudniu nie możesz liczyć na brak tłumów. Jeśli Twoja zmiana w pracy kończy się na krótko przed treningiem, możesz po prostu nie mieć siły na to, aby efektywnie i w skupieniu wykonywać ćwiczenia.
Trening wieczorem
Trening wieczorem jest korzystny dla osób, które lubią zajęcia fitness. W tych godzinach bowiem zazwyczaj jest największy wybór zajęć tego rodzaju. Wieczorny trening to dobra opcja dla osób, które kończą zmianę w pracy popołudniu i pragną chwilę odpocząć. Wówczas organizm ma czas na relaks, a wieczorny trening może zostać wykonany z należytą sumiennością i w pełnym skupieniu. Dzięki wieczornym ćwiczeniom można przyspieszyć metabolizm, dzięki czemu kalorie będą spalane efektywnie także podczas snu.
Ćwiczenia wieczorem mają wiele zalet, ale mają także pewne wady. Jest to pora, w której nie można oczekiwać braku kolejek do sprzętu na siłowni. Warto również pamiętać, że po męczącym dniu w pracy, nie każdy ma siłę i ochotę na porządne wykonanie treningu. Wieczorne ćwiczenia mogą również powodować, że sen nie przyjdzie łatwo, gdyż organizm będzie pobudzony.
Zakończenie
Każda pora treningu ma swoje zalety, ale również pewne wady. Jak więc zdecydować? Warto przede wszystkim wsłuchać się w swoje ciało. Podczas wyboru należy także wziąć pod uwagę czynniki takie jak domowe obowiązki, praca, pory posiłków, samopoczucie, ilość energii w poszczególnych porach dnia. Najważniejsze jest to, aby ćwiczyć regularnie, sumiennie i poprawnie. Odpowiednie podejście to klucz do sukcesu.