- Otręby ryżowe dla koni – zdrowe wsparcie w diecie Twojego wierzchowca
- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży?

Oczekiwanie na przyjście dziecka to radosny i trudny okres w życiu kobiety. Jedną z trudności jest znalezienie odpowiedniej pozycji do snu. Spanie w ciąży może być problematyczne. Jednak przyszła mama potrzebuje odpoczynku, by zregenerować organizm. Jeśli wciąż się zastanawiasz jaka jest najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży, koniecznie przeczytaj artykuł.
Ułożenie się do snu wydaje się bardzo naturalną rzeczą. Jednak w czasie ciąży znalezienie wygodnej pozycji może być znacznie utrudnione. Powiększający się brzuszek, skutecznie ogranicza pozycje senne. Wiele ciężarnych kobiet skarży się na problemy ze snem. Przyszłe mamy zastanawia się jak powinny spać, by nie zaszkodzić dziecku, ale by jednocześnie mogły się wyspać. Dolegliwości ciążowe wymuszają na kobiecie zmiany pozycji snu.
Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży?
Z powodu powiększającego się brzuszka, po około piątym miesiącu ciąży, spanie na brzuchu nie jest możliwe, bo jest po prostu niewygodne. W ciąży lepiej zrezygnować ze spania w pozycji na wznak. Brzuch uciska naczynia krwionośne, a co za tym idzie następuje utrudniony przepływ krwi i obniża się ciśnienie. W efekcie rano mogą wystąpić zawroty głowy. Śpiąc na plecach, powiększająca się macica może uciskać na żyłę główną dolną, prowadzącą krew z dolnej części ciała z powrotem do serca. To wpływa na niskie ciśnienie krwi i może prowadzić do problemów z nerkami czy do powstania hemoroidów, żylaków czy obrzęków.
Wielu lekarz -y nie zaleca spania na plecach od około 16. tygodnia ciąży. Jeśli jednak nie czujesz żadnego dyskomfortu spowodowanego ze spaniem na plecach, od czasu do czasu możesz przyjąć taką pozycję do spania. Dla przyszłej mamy, lepszą pozycją będzie pozycja półleżąca. Aby ją przyjąć wystarczy podłożyć pod plecy dodatkową poduszkę. Należy pamiętać, by podparte były także lędźwie. Oczywiście nie każda przyszła mama będzie czuła się komfortowo w takiej pozycji. Jednak mimo to warto spróbować.
Pamiętajmy, że leżenie na plecach w ciąży nie jest zakazane. Zwłaszcza w I i II trymestrze. Co prawda leżenie na wznak może powodować zawroty głowy czy osłabienie. Jeśli kobieta w ciąży czuje tego typu objawy, powinna zrezygnować ze spania na wznak. Istnieją badania, które podkreślają, że ciężarna nie powinna spać na wznak w trzecim trymestrze. Wówczas do spania powinna ułożyć się na boku.
Najlepszą pozycją do spania w ciąży jest pozycja na boku. Jednak spanie na prawym boku nie jest zalecane ze względu na ryzyko powstawania zakrzepów czy żylaków. Spanie na prawym boku jest problematyczne dla kobiet od trzeciego trymestru. Macica wówczas jest na tyle duża i ciężka, że zaczyna wpływać na krążenie krwi.
Najbezpieczniejszą pozycją do spania jest spanie na lewym boku. Dzięki temu zwiększa się ilość krwi i składników odżywczych, które dostarczane są do łożyska, a tym samym do dziecka. Już od połowy ciąży warto kłaść się na lewym boku, by przyzwyczaić się do spania w tej pozycji, kiedy będzie ona absolutnie konieczna. Oczywiście ciężarne nie mogą wciąż myśleć o tym, na jakim boku śpią. Jeśli w trakcie nocy obudzą się śpiąc na wznak, wystarczy, że na powrót ułożą się na lewym boku i powrócą do krainy snów.
Przyjmując pozycję na lewym boku, pamiętajmy, by lewa noga była wyprostowana, a prawa zgięta w kolanie i podciągnięta pod brzuch. Aby ułożenie było wygodniejsze, przyszła mama może włożyć między nogi specjalną poduszkę ciążową lub zwykłą poduszkę.
Ułożenie się w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze do snu, nie jest łatwe. Kobiety muszą przyjąć taką pozycję, która pozwoli im na odpoczynek i relaks. Przyszłe mamy mogą liczyć na pomoc samej natury. Jeśli maluszkowi będzie niewygodnie w danej pozycji, zacznie mamę kopać i tym samym obudzi mamę i zmusi ją do zmiany pozycji.