Kiedy kobieta powinna spożywać kwas foliowy i w jakiej dawce?

Kobieta w ciąży musi szczególnie o siebie dbać. To jak się odżywia, jaki styl życia prowadzi, jakie suplementy przyjmuje, wpływają nie tylko na jej samopoczucie, ale również na zdrowie rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Bardzo ważnym suplementem, o którym ciężarna nie powinna zapominać jest kwas foliowy. Kiedy kobieta powinna spożywać kwas foliowy i w jakiej dawce? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Największym marzeniem każdej przyszłej mamy jest to, aby jej dziecko było zdrowe. Aby zapobiec wadom wrodzonym układu nerwowego i kręgosłupa ważna jest suplementacja kwasu foliowego. Badania naukowe wykazują, że wpływa on na prawidłowy rozwój kręgosłupa, zapobiegając powstawaniu wadom cewy nerwowej. Przyjmowanie kwasu foliowego ważne jest szczególnie we wczesnej fazie ciąży, kiedy to formuje się układ nerwowy dziecka.

Czym jest kwas foliowy?

Witamina B9, czyli kwas foliowy jest bardzo ważna dla funkcjonowania każdej komórki w organizmie. Kwas foliowy bierze udział w syntezie nukeotydów. Oznacza to, że ma wpływ na budowanie DNA komórek i obniżenie poziomu homocysteiny. Jej wzrost powoduje wiele zaburzeń w organizmie, między innymi zwiększa się ryzyko zawału, czy dochodzi do zaburzenia płodności.

Kwas foliowy w żywności występuje w postaci folianów. Znajdziemy go w takich warzywach jak: fasolka, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior, marchew, a z owoców pomarańcze i banany.

Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy, mają palacze, osoby nadużywające alkoholu, dzieci oraz osoby starsze. Jednak szczególnie ważny jest dla osób starających się o dziecko.

Kiedy kobieta powinna spożywać kwas foliowy i w jakiej dawce?

Witamina B9, czyli kwas foliowy, ważna jest dla prawidłowego rozwoju cewy nerwowej u płodu. Kształtuje się ona między 2 a 4 tygodniem ciąży. Dlatego tak ważna jest suplementacja już od pierwszych dni ciąży, a najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Na bazie cewy nerwowej rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Wady w jej obrębie mogą powodować śmierć dziecka, bądź paraliż spowodowany rozszczepem kręgosłupa. U dzieci matek nie przyjmujących witaminy B9 obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa. W ciąży dawka tej witaminy powinna wynosić 400 µg na dobę. Przyjmowanie suplementów z kwasem foliowym jest ważne, ponieważ nie będziemy w stanie codziennie zjeść tyle produktów, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę B9.

Dawka kwasu foliowego może zostać zwiększona, jeśli u kobiety stwierdzi się ciążę bliźniaczą, jej wskaźnik BMI jest powyżej 30 lub u przyszłych mam palących papierosy.

Kiedy najlepiej zacząć przyjmować kwas foliowy? Najprościej mówiąc kiedy przypuszczasz, że możesz zajść w ciążę, niezależnie od tego czy planujesz dziecko czy nie. Suplementacja jest potrzebna, aby chronić układ nerwowy dziecka w pierwszych tygodniach od poczęcia. Planując ciążę, kwas foliowy możesz zacząć przyjmować na 4 tygodnie przed ciążą.

Kwas foliowy ważny jest nie tylko na wczesnym etapie ciąży. Również później wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, zwłaszcza jego naczyń krwionośnych i czerwonych krwinek. Kwas foliowy do organizmu dziecka dostaje się także za pośrednictwem mleka matki. Zapewnia odpowiednie namnażanie się komórek, w okresie intensywnego wzrostu. Obok żelaza i witaminy B12 zapobiega niedokrwistości u dziecka.

Warto wspomnieć, że kwas foliowy nie jest szkodliwy dla organizmu, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, zwłaszcza dla przyszłej mamy. Może być stosowany przez wiele lat, podobnie jak inne witaminy. Poza tym, jego przyjmowanie korzystnie wpływa na organizm matki – zapobiega między innymi miażdżycy i zawałom serca.

Kwas foliowy powinno przyjmować się przed ciążą i w jej pierwszych tygodniach. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, rekomenduje przyjmowanie kwasy foliowego do 12. tygodnia ciąży. Jednak nie musisz się obawiać, jeśli zaczęłaś przyjmować kwas foliowy później. Większość dzieci mimo to rodzi się zdrowa.