- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Kiedy niemowlę zaczyna uśmiechać się do rodziców, czyli pierwszy uśmiech Twojej pociechy
Wczesny etap macierzyństwa to z pewnością wyjątkowy czas dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców. Co jednak ważne – każdy rodzic chciałby zakończyć jak najszybciej etap noworodkowy, by móc w pełni integrować się ze swoją pociechą.
Jedną z najważniejszych chwil dla rodziców to oczywiście pierwszy uśmiech dziecka. Skąd wiadomo, ze ten moment jest tak istotny? Cóż – wystarczy spojrzeć do Internetu! Niektórzy rodzice decydują się na specjalne sesje zdjęciowe swoich pociech po to, by uchwycić pierwsze, cudowne uśmiechy.
Kiedy jednak rodzice mogą spodziewać się pierwszych uśmiechów swojego dziecka?
Kiedy dziecko uśmiecha się po raz pierwszy?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Dziecko uśmiecha się już w brzuchu mamy! Niektórzy rodzice (szczęściarze) mogą zobaczyć pierwszy uśmiech już na zdjęciu USG.
Co jednak ważne – uśmiech dziecka w okresie płodowym nie ma nic wspólnego ze świadomym uśmiechaniem się. Jak podkreślają lekarze – uśmiechy w łonie matki to nic innego jak mimowolne skurcze mięśni twarzy. Działa to w podobny sposób, jak zaciskanie rączek, czy ssanie kciuka w brzuchu mamy. Jest to normalne i powszechne. Dziecko w ten sposób podświadomie bada swoje odruchy i ciało.
Kolejne uśmiechy możemy zobaczyć nawet chwilę po tym, gdy dziecko pojawi się już na świecie. Widok śpiącego, uśmiechającego się noworodka jest bez wątpienia wspaniały dla każdego rodzica. Jednakże te uśmiechy, które możemy oglądać przez pierwsze 4-5 tygodnie życia malucha również są zazwyczaj nieświadomymi grymasami.
Pierwszy ŚWIADOMY uśmiech dziecka
Świadomy uśmiech dziecka to kluczowa rzecz. Kiedy pociecha uśmiecha się świadomie? Według naukowców i lekarzy następuje to mniej więcej w 5-6 tygodniu życia (choć czas ten może wydłużyć się nawet do 12 tygodnia życia, co wcale nie musi świadczyć o nieprawidłowym rozwoju malucha). Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli dziecko nie uśmiecha się do 3-4 miesiąca życia to wówczas należy zwrócić się do lekarza. Prawdopodobnie koniecznym będzie wtedy badanie wzroku oraz słuchu dziecka.
Rzeczony 5-6 tydzień życia dziecka to czas, kiedy zachowania noworodka nabierają kontekstu emocjonalnego. To, o czym często się mówi to fakt, że pociecha potrafi wyczuć nasze emocje w sposób podświadomy. W taki właśnie sposób rozwija się sfera emocjonalna małego człowieka. Ale co dalej z tym uśmiechem? Otóż dziecko uśmiecha się po raz pierwszy świadomie w momencie, w którym jest mu przyjemnie, a więc przede wszystkim podczas karmienia i – co nieco dziwne – podczas sikania.
Następny etap do uśmiechanie się maluszka do znanych mu osób, czyli przede wszystkim do mamy i taty, natomiast jeśli dziecko przebywa dużo również z innymi osobami to ich także może zacząć traktować swoimi cennymi uśmiechami. Uśmiech, o którym teraz mowa może pojawić się, gdy dziecko spojrzy na znaną mu osobę, ale także wtedy, gdy usłyszy głos kogoś z bliskiego otoczenia.
Kolejna faza to uśmiechania się pociechy w reakcji na poszczególne bodźce. W tym wypadku uśmiech nie jest wywoływany konkretnie przez człowieka. I tutaj w grę wchodzą pierwsze zabawki! Różnego rodzaju melodyjki, wiszące na łóżeczkiem gadżety, czasem nawet mruczenie kota, czy w końcu przytulanie się do ulubionego misia, mogą wywoływać uśmiechy dziecka.
Najpiękniejsze jest jednak to, że gdy dziecko zacznie świadomie się uśmiechać to zazwyczaj raczy swoich rodziców takim widokiem coraz częściej. Według lekarz y, dziecko po 16 tygodniach życia może już zanosić się śmiechem – oczywiście ku uciesze swoich najbliższych.
Dlaczego uśmiech dziecka jest ważny?
Warto pamiętać, że uśmiech dziecka – mimo, że cudowny i przejmujący – ma swoje znaczenie w rozwoju noworodka. Świadomy uśmiech pozwala rodzicom rozpoznawać reakcje dziecka. Mało tego – samo dziecko uczy się różnych reakcji. W tym momencie należy podkreślić, że uśmiech dziecka bardzo często pojawia się jako odpowiedź na uśmiech mamy, taty, czy w ogóle osoby, na którą dziecko patrzy.
Innymi słowy – im więcej uśmiechu w domu, tym więcej uśmiechu u dziecka i to już na tak wczesnym etapie jego życia!