- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Kiedy po stosunku wykonać test ciążowy?
Decyzja o posiadaniu dzieci to zawsze kluczowy i ważny moment w życiu każdego człowieka – i to zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Gdy dwoje ludzi uzgodniło już, że ten dany moment to odpowiedni czas na macierzyństwo, należy wówczas przejść do sfery planowania. Pierwsza oraz oczywista kwestia to staranie się o dziecko. Dla niektórych (na szczęście) jest to krótki proces, podczas, gdy inni napotykają na swojej drodze coraz to nowsze problemy. Niezależnie od sytuacji – czas oczekiwania na szczęśliwe ,,dwie kreseczki’’ na teście jest zawsze równie stresujący.
Każda kobieta chciałaby zaraz po zbliżeniu wiedzieć, czy jest już w ciąży. Niestety, w dom -owych warunkach rzadko kiedy jest możliwe, zwłaszcza, że większość przyszłych mam bazuje na ogólnodostępnych testach ciążowych. Czym w ogóle jest ów test?
Test ciążowy – co to takiego?
Testy ciążowe to najpopularniejsza metoda sprawdzenia, czy doszło do zapłodnienia. W jaki sposób działają testy? Otóż wykrywają one hormon – gonadotropinę kosmówkową, którego poziom w ciele kobiety znacznie wzrasta w ciąży, a zwłaszcza w jej początkowej fazie. Stężenie tego hormonu można oczywiście określić na podstawie badań krwi lub moczu, jednak najpowszechniejszą metodą są wspomniane właśnie testy ciążowe.
Jaki test jest najlepszy? Nie ma chyba jasnej odpowiedzi na to pytanie. Koncerny proponują kobietom trzy podstawowe rodzaje testów – paskowe, płytkowe oraz strumieniowe. Żaden z nich nie jest zły! Wybór odpowiedniego dla danej kobiety to tak naprawdę kwestia indywidualna. Jeśli chodzi o ich skuteczność to w zasadzie wszystkie rodzaje wykazują podobną czułość na stężenie gonadotropiny kosmówkowej.
Czy testy ciążowe są wiarygodne? Tak. Badacze podkreślają, że dokładność testów to około 99%, o ile oczywiście są one wykonywane w sposób poprawny, a kobieta nie posiada schorzeń, które mogłyby dać wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Kolejna kwestia dotyczy już samego wykonania testu. Zarówno producenci testów, jak i lekarze ginekolodzy zwracają uwagę datę zrobienia testu.
Kluczowe pytanie – kiedy wykonać test ciążowy?
Każda kobieta, która pragnie zostać matką, chciałaby jak najwcześniej dowiedzieć się o ewentualnej ciąży. Sprawa nie jest jednak taka prosta i potrzeba nieco cierpliwości, żeby potwierdzić, czy starania się powiodły.
Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że proces zapłodnienia to proces. Sama owulacja trwa około jednego dnia. Natomiast tzw. ,,dni płodne’’, czyli czas, w którym kobieta może zajść w ciąże to okres kilku dni. Skąd ta rozbieżność? Ma ona oczywiście związek z żywotnością plemników, które w sprzyjających warunkach (a za takie uznaje się właśnie dni płodne) mogą przetrwać w ciele kobiety do owulacji, która ma wkrótce nastąpić. Jak widać – już w tym przypadku można mieć do czynienia z kilkoma dniami rozbieżności.
Należy zatem zauważyć, że moment zapłodnienia nie jest równoznaczny z dniem odbywania stosunku.
Kolejna kwestia to zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Para, która stara się o dziecko, powinna wiedzieć, że to kolejny etap procesu, który następuje zazwyczaj 6 dni po zapłodnieniu. To właśnie wtedy poziom hormonu zaczyna znacznie wzrastać.
Producenci testów ciążowych zapewniają, że już po 7 dniach od zapłodnienia test będzie skuteczny, wiarygodny. Jednak biorąc pod uwagę sytuacje wypadkowe, o których mowa powyżej – naprawdę warto zaczekać. Matka nie będzie miała przecież informacji, że konkretny test nie jest po prostu ujemny, tylko fałszywie ujemny.
W związku z tym, większość ginekologów i naukowców zaleca, by test ciążowy wykonać w terminie spodziewanej miesiączki, o ile oczywiście miesiączka nie pojawiła się. W praktyce jest to czas k. 14-10 dni po owulacji i możliwym zapłodnieniu, więc w tym przypadku nie powinno być już żadnych wątpliwości.
Przyszli Rodzice – pamiętajcie zatem, że czasem warto poczekać nieco dłużej! Cierpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci – nigdy za wiele!