L4 w ciąży – to powinnaś wiedzieć

Wiele kobiet będąc w ciąży pracuje zawodowo. Warto jednak pamiętać, że jest to szczególny czas, w którym trzeba zadbać o swoje zdrowie nieco bardziej. W wielu przypadkach zachodzi konieczność wzięcia L4. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach. Zapraszamy do lektury.

Kiedy wziąć L4

Nie jesteś pewna, kiedy wziąć urlop? Pamiętaj, że każda kobieta ma prawo do zwolnienia lekarskiego, które jest płatne w stu procentach. Jeśli czujesz, że potrzebujesz L4, powinnaś zgłosić się do lekarza, a on wystawi potrzebne zwolnienie. Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy praca jest stresująca lub jej warunki mają negatywny wpływ na zdrowie dziecka lub mamy. Takie zwolnienie może trwać nawet 270 dni.

L4 w ciąży a umowa zlecenie

Jak sprawa wygląda w przypadku ciężarnych, które pracują na umowę zlecenie? Wówczas stosuje się zapisy zawarte w Kodeksie Cywilnym, a nie przepisy prawa pracy. Oznacza to, że kobieta nie jest objęta świadczeniami takimi jak ubezpieczenie zdrowotne oraz składki emerytalne. W takich przypadkach warto pomyśleć o swoim zdrowiu i komforcie i samodzielnie opłacać składki.

Co można robić na L4?

Warto pamiętać, że będąc na zwolnieniu lekarskim, można spodziewać się kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinna ona odbywać się w miejscu wskazanym na zwolnieniu. Jeśli w czasie kontroli kobiety ciężarnej nie będzie pod wskazanym adresem, kontroler będzie oczekiwał od niej wyjaśnień. Jeśli była w tym czasie na wizycie u lekarza, nie powinno być żadnego problemu. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku dłuższego wyjazdu, należy pisemnie poinformować ZUS, iż będzie się przebywało w innym miejscu niż wskazane na zwolnieniu lekarskim.
Jeśli okaże się, że zwolnienie lekarskie było wykorzystane nieprawidłowo, można spodziewać się tego konsekwencji. Wówczas ciężarna traci zasiłek. Jeśli uzna, że decyzja była nieprawidłowa, może się od niej odwołać. Lepiej prawidłowo korzystać ze zwolnienia, gdyż w innym przypadku pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży.
Co więc można robić na L4? Najlepiej dbać o swoje zdrowie i pozostać w domu. Warto również stosować się do zaleceń lekarza, aby ciąża była bezpieczna.

Zwolnienie kobiety w ciąży

Okazuje się, że kobieta w ciąży nie zawsze może mieć pewność, iż nie zostanie zwolniona. Istnieje kilka sytuacji, w których pracodawca może zwolnić nawet ciężarne. Pierwszą z nich jest likwidacja przedsiębiorstwa lub upadłość. Do momentu rozwiązania umowy, pracodawca musi zapewnić pracownikom inne stanowiska, zgodne z ich umiejętnościami. Kobiecie ciężarnej przysługuje zasiłek do dnia porodu.
Kolejną możliwością jest zwolnienie dyscyplinarne. Jeśli kobieta ciężarna łamie zasady pracy w sposób rażący, pracodawca może zwolnić ją dyscyplinarnie. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku zakładowa organizacja związkowa, musi wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy. Pracodawca może podjąć decyzję samodzielnie, jeśli taka organizacja nie reprezentuje pracownicy albo w ogóle nie funkcjonuje.

Podsumowanie

Kobieta w ciąży może skorzystać z 270 dni zwolnienia. Należy się na nie udać, gdy stan zdrowia nie pozwala na pracę. W przypadku kobiet zatrudnionych na umowę o zlecenie, warto samodzielnie opłacać składki, aby nabyć prawo do ubezpieczenia. Będąc na zwolnieniu, można spodziewać się kontroli, która odbędzie się pod wskazanym na zwolnieniu adresie. Jeśli kontroler nie zastanie ciężarnej, będzie oczekiwał wyjaśnień. W tym czasie warto więc przebywać w domu i dbać o swoje zdrowie i dobro ciąży. Jeśli L4 zostanie wykorzystane nieprawidłowo, ciężarna straci zasiłek, może nawet stracić pracę. Wówczas zostaje zwolniona dyscyplinarnie. Kobieta w ciąży może także stracić pracę, jeśli pracodawca ogłosi upadłość lub likwidację przedsiębiorstwa.