Lody a odchudzanie – czy lody odchudzają?

Aby proces odchudzania był skuteczny, należy zadbać o zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Jest to konieczność, o której zawsze należy pamiętać. Niestety na temat odchudzania powstało wiele szkodliwych mitów, a jednym z nich jest to, że lody odchudzają. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Lody nie odchudzają

Jednym z mitów na temat odchudzania jest to, że lody odchudzają. Trzeba pamiętać, że jest to przekąska pełna cukru i tłuszczu, a takich składników zdecydowanie należy unikać, jeśli prowadzi się zdrowy tryb życia. Jedynymi zaletami lodów jest to, że nie są to najbardziej kaloryczne słodycze, a przyjemnością podczas ich jedzenia można cieszyć się dłużej. Czy jednak są one dobrą przekąską podczas diety odchudzającej? Jak zawsze, odpowiedź na to pytanie zależy od kilku kwestii.
Najlepszym sposobem na odchudzanie, jest zrezygnowanie ze słodyczy. Dużo lepszą przekąską są owoce lub warzywa. Czasami jednak mamy gorszy dzień w którym to właśnie lody wydają się najlepszym sposobem na poprawę humoru. Jeśli masz pewność, że potrafisz zachować umiar, możesz pozwolić sobie na taką przekąskę, ale w małych ilościach. Pamiętaj, że bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę i zjeść za dużo. Warto także ustalić, że na przykład w jednym dniu w tygodniu, można pozwolić sobie na zjedzenie odrobiny słodkości. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które nie mają silnej woli. Dzięki temu można bowiem ograniczyć ryzyko wilczego apetytu na słodkości.

Wybierz sorbet

Jeśli lubisz mroźne smakołyki, warto postawić na sorbety. Smakują doskonale, a do tego mają mniej kalorii niż lody. Pamiętaj, że nawet na diecie odchudzającej, można pozwolić sobie na małe przyjemności. Należy jednak zadbać o to, aby były one faktycznie małe. Warto również poszukać innych przekąsek, które są zdrowsze i nie zrujnują efektów podjętego odchudzania.

Eksperymentuj w kuchni – sposoby na zdrowe przekąski

Często nachodzi Cię ochota na coś słodkiego? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że najlepszym sposobem na zaspokojenie pokusy są słodkości przygotowane w domu. Warto spróbować koktajli, które często nazywane są bombami witaminowymi. Taki napój można zrobić w domu i dodać ulubione składniki. Doskonale sprawdzą się banany, jagody, borówki, truskawki, maliny i inne owoce. Do tego rodzaju składników wystarczy dodać odrobinę mleka lub napoju roślinnego i smaczny, a jednocześnie zdrowy i słodki koktajl gotowy.
Aby uniknąć pokusy zjedzenia przekąsek sklepowych, warto zawsze być przygotowanym. Wybierasz się do pracy lub na uczelnię? Zabierz ze sobą pudełko wypełnione zdrowymi przekąskami. Warto umieścić w nim suszone owoce, pamiętaj jednak, aby zadbać o nieprzekraczanie ustalonej ilości kalorii. Również świeże owoce są doskonałymi przekąskami, które nasycą głód i odwrócą myśli od niezdrowych lodów i innych słodyczy.
Kolejną przekąską, o której warto pamiętać, jest jogurt naturalny z dodatkami. Taką przekąskę można przygotować w kilka krótkich chwil i to na wiele sposobów. Do jogurtu można dodawać ulubione owoce, warto również pamiętać o szczypcie otrębów, które dobrze wpływają na procesy trawienne organizmu.

Mity na temat odchudzania

Wiesz już, że chociaż czasami można pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, lody nie odchudzają. Oto inne szkodliwe mity na temat odchudzania, w które nie warto wierzyć:

  • Owoce można spożywać bez ograniczeń – owoce są zdrowe, ale wszystko należy jeść z umiarem. Choć smaczne, są źródłem fruktozy. Jedz owoce, ale nie przekraczaj 3 porcji dziennie.
  • Głodówka to dobry sposób na odchudzanie i detoks – w żadnym wypadku nie jest to prawdą. Jedynie zdrowa dieta jest skuteczna, a głodówka wyniszcza organizm. Pamiętaj również, że za usuwanie toksyn odpowiedzialna jest wątroba. Jeśli potrzebujesz detoksu, zadbaj o stan tego ważnego organu.
  • Nie należy jeść po 18 – godzina ostatniego posiłku, zależy od trybu życia. Ważne jest to, aby nie kłaść się do łóżka z uczuciem głodu. Ostatni posiłek należy spożywać 2 lub 3 godziny przed snem.