- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Mdłości i nudności w ciąży
Mdłości i nudności w ciąży to chyba najbardziej popularny objaw ciąży w ogóle. Każdy z nas słyszał przecież o tych typowych, choć uciążliwych dolegliwościach przyszłych mam.
Skąd biorą się mdłości i nudności?
Mdłości i nudności to jeden z naturalnych objawów ciąży, który nie powinien wzbudzać obaw przyszłych rodziców. Powodem występowania tych dolegliwości są przede wszystkim hormony, które – szczególnie na początku ciąży – kolokwialnie rzecz ujmując ,,szaleją”. Druga kwestia to fakt, że organizm kobiety nie jest przyzwyczajony do występowania w określonym stężeniu poszczególnych hormonów.
O jakich hormonach mowa? Przede wszystkim winowajcą mdłości i nudności jest hormon, zwany progesteronem. Hormon ten podtrzymuje ciążę i wzrasta zaraz po zapłodnieniu. Jego odpowiedni poziom jest kluczowy w początkowej fazie ciąży.
Drugi z hormonów odpowiedzialnych za poranne mdłości to gonadotropina kosmówkowa (hCG), czyli hormon, który pojawia się niedługo po poczęciu i którego stężenie znacznie wzrasta na początku ciąży. Warto dodać, że to właśnie rzeczona gonadotropina kosmówkowa pozwala kobiecie sprawdzić, czy jest w ciąży, ponieważ wszystkie testy ciążowe badają zwiększoną obecność tego właśnie hormonu. Co ciekawe – poziom hCG jest zdecydowanie wyższy w przypadku ciąż mnogich, w związku z czym również nudności i mdłości przyszłych mam bliźniaków, czy trojaczków mogą być zdecydowanie bardziej nasilone.
Warto także dodać, że mdłości oraz nudności mogą mieć także podłoże psychosomatyczne. Ludzki mózg to naprawdę potężny narząd, który skrywa mnóstwo tajemnic i ma szerokie możliwości. W przypadku ciąży może to być nieco uciążliwe. Specjaliści podkreślają, że część przyszłych mam, które cierpią na poranne mdłości i nudności, to kobiety, które tak bardzo bały się tych objawów, że przez podniesiony poziom stresu samoistnie je wywołały. Według lekarzy, mdłości o podłożu psychosomatycznym bardzo często utrzymują się przez cały dzień, gdyż zazwyczaj przyszła mama dokładnie tyle czasu poświęca stresowaniu się tą nową sytuacją.
Jak długo trwają mdłości i nudności?
Czas trwania tych dolegliwości jest bardzo różny. U niektórych kobiet, poranne mdłości mogą stanowić pojedyncze incydenty, podczas gdy inne będą zmagać się z tym objawem ciąży codziennie przez kilka tygodni.
Według lekarzy mdłości powinny ustępować w 12-14 tygodniu ciąży, choć zdarza się, że przyszłe mamy doświadczają ich aż do 20-22 tygodnia ciąży. Niektóre kobiety (około 5%) odczuwają mdłości przez całą ciąże (jednak taki stan powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem!).
Co istotne – jeżeli mdłości w ciąży stanowią problem dla przyszłej mamy i zaburzają cały rytm dnia lub trwają za długo to bez wątpienia należy skonsultować to z lekarzem. Dlaczego? Otóż początek ciąży to czas intensywnych zmian dla organizmu kobiety. Jeżeli te dolegliwości uniemożliwiają niemalże normalnie funkcjonowanie, lekarz prowadzący może zalecić dużo odpoczynku, dużo snu, czyli ogólne wyciszenie i regenerację. W większości przypadków zwolnienie lekarskie i uspokojenie swoich nerwów oraz nieco spokojniejszy i wolniejszy tryb życia sprawiają, że mdłości i nudności znikają lub przynajmniej stają się mniej dokuczliwe dla przyszłej mamy.
Czy wszystkie kobiety mają mdłości i nudności?
Oczywiście, że nie! Niektóre kobiety, a raczej ich organizmy i żołądki, radzą sobie zdecydowanie lepiej z podwyższonym stężeniem hormonów. Należy jednak podkreślić, że brak tych objawów nie jest niczym niepokojącym, a wręcz przeciwnie – przyszłe mamy, które borykają się z mdłościami na pewno zamieniłyby się miejscami z tymi, które takich dolegliwości nie mają.
Każda przyszła mama na pewno liczy się z możliwością wystąpienia mdłości i nudności na początku ciąży. Zarówno obecność tego objawu, jak i jego brak stanowią rzecz normalną. Jeżeli jednak kobieta uważa, że występujące u niej mdłości są nietypowe to wówczas ZAWSZE powinna zasięgnąć rady specjalisty, czyli przede wszystkim lekarza ginekologa.