- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Naprotechnologia – leczenie niepłodności
Niepłodność – według różnych badań i statystyk – dotyka około 15-20% par w wielu prokreacyjnym na całym świecie. Jest to więc duży problem, któremu czoła stawiają różnoracy specjaliści.
Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest niepłodność
Niepłodność to stan, kiedy para – mimo regularnego współżycia – zmaga się z niemożnością zajścia w ciąże. Z niepłodnością mamy do czynienia, gdy taki stan utrzymuje się min. 12 miesięcy. Innymi słowy – para, która od roku regularnie współżyje, a mimo tego nie może spłodzić potomstwa, najprawdopodobniej zmaga się z niepłodnością.
Przyczyn niepłodności jest mnóstwo. Czasami niepłodność leży po stronie kobiety (większość przypadków), czasem po stronie mężczyzny, a zdarza się i tak, że wina jest niejako wspólna. Niestety, istnieją także przypadki, gdzie specjaliści nie wykazują żadnych przeciwwskazać do poczęcia, natomiast niemożność zajścia w ciąże nadal występuje.
Czym jest naprotechnologia?
Naprotechnologia (ang.Natural procreative technology), czy też inaczej nazywając – metoda naturalnej prokreacji to różnoraki zestaw procedur i badań, które pomagają ustalić przyczyny niepłodności u par, starających się o dziecko.
Naprotechnologia to stosunkowo młoda dyscyplina – powstała ona w 1991 roku. Za jej twórcę uznaje się prof. Thomasa Hilgersa, który uważał, że większość niepłodnych par została wcześniej źle zdiagnozowana, stąd zrodził się u niego pomysł na poszerzenie diagnostyki niepłodności.
Niestety badania pokazują, że błędna diagnostyka jest często w Polsce problemem powszechnym. Kobiety często skarżą się na nieprofesjonalne podejście lekarzy, którzy problemy z płodnością komentują nierzadko w taki sposób: ,,cóż, widocznie taka Pani uroda”.
Czy naprotechnologia jest skuteczna? Czy leczy niepłodność?
Jak wyżej wspomniano – naprotechnologia to dyscyplina, która zajmuje się przede wszystkim szeroką i dokładną diagnostyką niepłodności.
Przed parami, które korzystają z tej metody leczenia niepłodności stoi kilka zadań, które mają wspomóc diagnostykę. Tym samym zarówno mężczyzna, jak i kobieta zyskują okazję do lepszego poznania swoich ciał. Zadania, o których mowa to przede wszystkim szeroko rozumiane badanie cyklu kobiety – zaczynając od śluzu szyjkowego, poprzez menstruację, moment wystąpienia owulacji, ewentualne plamienia, długość cyklu i wiele, wiele innych.
Wszelkie zebrane informacje i spostrzeżenia mają być dokładnie zapisywane, po czym para przekazuje je lekarzowi. Dokładna obserwacja cyklu pozwala lekarzowi wysnuć pierwsze wnioski, natomiast dla uzyskania dokładniejszego obrazu zleca się oczywiście serię dodatkowych badań. W przypadku kobiet kluczowymi są badania stężenia poszczególnych hormonów, USG, czy badanie drożności jajowodów, natomiast w przypadku panów bada się przede wszystkim jakość nasienia.
Tak szeroka diagnostyka pozwala lekarzowi w sposób bardzo dokładny określić ewentualną przyczynę niepłodności. Następny krok to podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli chodzi o leczenie niepłodności w naprotechnologii – tutaj w zależności od przyczyny niepłodności dostosowuje się odpowiednie leki.
Co ciekawe – specjaliści podkreślają, że niektóre pary nie zmagały się z żadnymi problemami natury medycznej, a problemem w ich przypadku była nieznajomość, czy też słaba znajomość organizmu i cyklu miesiączkowego kobiety.
W innych sytuacjach, lekarz może zdecydować o leczeniu hormonalnym, chirurgicznym, czy ginekologicznym. Jak podkreślają naukowcy – po dokładnym określeniu przyczyny niepłodności i po podjęciu odpowiedniego leczenia, nawet 97% par doczekuje upragnionego potomstwa. Należy zatem pamiętać, że diagnostyka jest kwestią kluczową! O roli szeroko rozumianej diagnostyki powinien wiedzieć każdy – nawet pary, które nie korzystają z usług klinik zajmujących się naprotechnologią.
Nowoczesna medycyna powinna stawiać przede wszystkim na diagnostykę, niezależnie od dyscypliny, której temat dotyczy.