Objawy ciąży czyli po czym poznasz, że jesteś w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Wiele Pań marzy o potomstwie i nie może doczekać się upragnionych dwóch kresek na teście. Są jednak kobiety, które dziecka wcale nie wyczekują. Czasami jednak metody zabezpieczeń zawodzą i wówczas… no właśnie. Nerwowe oczekiwanie na nadejście miesiączki łączy się z podejrzeniami o ewentualną ciążą. Jakie są jej objawy i po czym poznać, że możesz być w ciąży?

Brak spodziewanej miesiączki

Większość podejrzeń o możliwość bycia w ciąży bierze się najczęściej w związku z brakiem miesiączki. Nic dziwnego, to właśnie pierwszy objaw ciążowy. Zanim jednak zaczniesz kupować dziecięce ubranka, daj sobie kilka dni i upewnij się, że okres za moment nie nadejdzie. Statystyki pokazują, że ledwie 10 procent kobiet ma cykle regularne co do dnia. Większość z nich miewa wahania cykli miesiączkowych co do około 7 dni. Na opóźnienie miesiączki mają wpływ różne czynniki, takie jak przebywa choroba (przeziębienie), nadmierny stres, czy problemy hormonalne.

Test ciążowy prawdę Ci powie

Jedną z najpewniejszych metod sprawdzenia, czy nie jesteś w ciąży jest oczywiście test ciążowy. Możesz wykonać już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów testów, za większość z nich nie zapłacisz więcej niż kilkanaście złotych. Co do zasady test ciążowy można wykonać o każdej porze dnia, najlepiej jednak do jego wykonania pobrać poranny mocz. Odczytu wyniku można dokonać już po kilku minutach. Interpretacja jest zazwyczaj prosta: dwie kreski oznaczają pozytywny wynik i ciążę, jedna kreska – brak ciąży. Pamiętaj by nie sprawdzać i sugerować się wynikiem po dłużym czasie. Wóczas odczyt może być już niewiarygodny.

Badanie beta hCG

Jeszcze szybszą odpowiedź na to, czy jesteś w ciąży, da wynik badania krwi na poziom hormonu beta hCG. Badanie wykryje ciążę, już po 6-10 dniach od zapłodnienia. Co ważne, badanie beta hCG można wykonać bez skierowania lekarza. Wystarczy pojawić się w laboratorium i pobrać krew do badania. Interpretacja wyniku wykaże zarówno czy jesteś w ciąży, ale także w którym jej tygodniu. Koszt badania to około 40 złotych.

Wizyta u ginekologa

Wiele kobiet podejrzewając u siebie ciążę czym prędzej umawia się na wizytę u ginekologa. Nic dziwnego, to w końcu najbardziej odpowiedni specjalista z tego zakresu. Należy mieć jednak na uwadze, że przy bardzo młodej ciąży, lekarz w gabinecie lekarskim nie będzie w stanie samodzielnie stwierdzić ciąży. Popularne badania USG najprawdopodobniej nie wykryje ciąży, która ma zaledwie kilka tygodni. W pierwszych tygodniach od zapłodnienia lekarz prawdopodobnie skieruje Cię na badanie krwi, aby stuprocentowo potwierdzić ciążę.

Objawy, które daje Ci Twój organizm

Jest szereg objawów, które w pierwszym miesiącach ciąży pojawiają się u wielu kobiet. Należy pamiętać jednak, że nie każda przyszła matka ich zaznaje. Należy również uważać, aby nie pomylić ich z objawami stanu chorobowego. Do najpopularniejszych objawów ciążowych zaliczamy:

  • nudności, wymioty,
  • tkliwość i bolesność piersi,
  • wrażliwość na zapachy,
  • zachcianki smakowe, np. niepowstrzymana chęć na lody, lub kwaśne przekąski,
  • rozpulchnienie szyjki macicy
  • obrzmienie nóg, łydek
  • przewlekłe zmęczenie, senność
  • wydzielanie gęstego śluzu
  • uporczywa zgaga.

Część z wymienionych objawów ma charakter bardzo subiektywny i nie zawsze musi oznaczać ciążę. Należy również pamiętać, że pierwsze objawy i sygnały ze strony naszego ciała, możemy zobaczyć zazwyczaj około 2-3 miesiąca.  Z pewnością dużo wcześniej bardziej wiarygodną odpowiedź da wykonany test ciążowy.

To się czuje

Niezależnie od wszelkich udokumentowanych objawów, wiele kobiet powtarza często, że “czuje, że jest w ciąży”. Oczywiście trudno szukać jakiegokolwiek racjonalnego i medycznego wyjaśnienia tego stanu rzeczy, niemniej jednak rzeczywiście tak się zdarza. Kobiety niekiedy wewnętrznie czują się inaczej, lub mają przeczucia co do swojego stanu. Trudno powiedzieć, czy to już początki instynktu macierzyńskiego, kobieca intuicja, czy po prostu tylko myślenie życzeniowe. Pomimo silnego przeczucia pamiętaj jednak, aby ostatecznie zawsze potwierdzić ciążę u lekarza ginekologa.