Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie

Potówki to niewielkie zaczerwienienia w formie pęcherzyków, które mogą pojawić się na skórze niemowlaka. Zazwyczaj pojawiają się w trudno dostępnych miejscach, które są narażone na nadmierne pocenie. Ich leczenie nie jest trudne, a same potówki nie są groźne dla dziecka. Jeżeli jednak problem nie zostanie w porę zauważony, pozbycie się potówek może stanowić długi i wymagający proces.

Czym są potówki?

Potówki to zmiany skórne, pojawiające się w wyniku przegrzania organizmu. Najczęściej występują w postaci małych pęcherzyków o czerwonym zabarwieniu. Zazwyczaj pojawiają się w trudno dostępnych miejscach, gdzie dostęp do codziennej higieny jest utrudniony. U niemowlaków najczęściej zobaczymy je w okolicach fałd skórnych, w pachwinach, ale także na plecach, brzuchu, karku. Potówki zwykle występują w skupisku, rzadko kiedy zaobserwujemy pojedyńcze kroki. Zazwyczaj na skórze pojawia się wykwit kilku lub kilkunastu chropowatych krostek. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona i podrażniona. Wbrew pozorom potówki nie są jedynie problemem niemowląt i małych dzieci. Coraz więcej dorosłych zmaga się z problemem potówek.
Wyróżnić możemy potówki zwykłe, czerwone i głębokie. Potówki zwykłe występują na powierzchni skóry i w przeciwieństwie do dwóch kolejnych nie wykazują stanu zapalnego. Potówki czerwone występują w głębszych warstwach skóry. Potówki głębokie znajdują się już w najgłębszej warstwie skóry i są oznaką głębokiego stanu zapalnego organizmu.

Przyczyny powstania potówek

Potówki powstają w wyniku zatkania kanałów potowych. Dzieje się tak najczęściej w skutek przegrzania dziecka. Młodym rodzicom często trudno obiektywnie ocenić czy maluch jest ubrany odpowiednio do temperatury. W związku z obawami o wychłodzenie niemowlaka przykrywamy go kolejną warstwą kocyka, lub zakładamy dodatkowy polar. Prowadzi do przegrzania dziecka, a w konsekwencji powstania potówek.

Leczenie potówek

Leczenie potówek nie jest trudne i skomplikowane, warto jednak wprowadzić je błyskawicznie. W przypadku niewielkich potówek istnieje szansa, że krostki znikną samoistnie. Należy przede wszystkim odsłonić zaczerwienione miejsce, dokładnie wysuszyć skórę oraz wietrzyć zakażone miejsce. Jeżeli potówki pojawiają się w miejscach trudno dostępnych, takich jak pachwiny, czy plecy, warto ubrać niemowlaki przewiewne i bawełniane ubranie. Przede wszystkim należy zadbać o wyeliminowanie przyczyny powstania potówek, czyli nadmiernej temperatury. Dostosuj ubiór dziecka do panującej pogody. W domu przewietrz mieszkanie i nie przegrzewaj malucha.
Podczas leczenia potówek możesz spróbować metod naturalnych, lub środków dostępnych w aptece bez recepty. Pomóc może kąpiel w krochmalu oraz stosowanie zasypek, zawierających w swoim składzie cynk. Pomocne przy potówkach mogą okazać się okłady z liści aloesu, a także pościel z dodatkiem rumianku lub nadmanganian potasu.

Pamiętaj, żeby absolutnie nie wyciskać potówek.

Jeżeli potówki nie znikną samoistnie po kilku dniach niezbędna może być interwencja medyczna. Udaj się z dzieckiem do pediatry, który oceni stan skórny dziecka. W przypadku uporczywych potówek konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyku. Być może lekarz zaleci wykonanie specjalistycznych badań, lub skieruje na dalszą diagnostykę do dermatologa. Nadmierna i ponadprzeciętna produkacja potu może być objawem poważnej choroby.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeżeli chcesz uniknąć potówek u niemowlaka stosuj odpowiednią higienę i profilaktykę w stosunku do dziecka. Przede wszystkim dbaj o regularną higienę malucha. Kąpiel niemowlaka powinna odbywać się najrzadziej co dwa dni. U starszych, bardziej samodzielnych dzieci, pilnuj codziennej kąpieli. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim, kiedy występują wysokie temperatury, dbaj szczególnie o higienę dziecka. Po kąpieli pamiętaj o dokładnym osuszeniu skóry dziecka, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Kupując kosmetyki, sprawdź czy są dostosowane do typu skóry i nie zapychają gruczołów potowych. Pamiętaj o przewiewnym ubraniu, także w nocy.