- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Jak skutecznie zadbać o suchą skórę twarzy: najlepsze sposoby na nawilżenie i pielęgnację
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na usypianie niemowląt
Każdy rodzic wie, że usypianie niemowlaka to niekiedy zadanie z serii misji niemożliwych. Gdy wydaje się, że to już – niemowlak otwiera szeroko oczy w poszukiwaniu taty lub mamy. Każda próba pozostawienia dziecka w samotności kończy się płaczem. Brzmi znajomo? Poznaj sprawdzone metody na usypianie niemowląt.
Przede wszystkim odpowiednia pora
Kiedy nam dorosłym oczy same się zamykają, niemowlę bawi się w najlepsze i ani myśli o pójściu spać. Dlaczego? Być może popołudniowa drzemka przedłużyła się o kilkanaście minut i dziecko ma w sobie dodatkowe pokłady energii. Spróbuj zaplanować dzień w ten sposób, aby między ostatnią drzemką a porą snu nie było mniej niż 2-3 godziny przerwy (w zależności od wieku dziecka). Niemowlę nie może także chodzić spać zbyt późno. Największym mitem związanem ze snem jest myślenie, że zmęczone dziecko szybko uśnie. Wręcz przeciwnie! Dziecko po dniu pełnym wrażeń jest przebodźcowane, pełne emocji i rozkojarzone. Taki stan emocjonalny nie pozwala na prawidłowe wyciszenie i ukojenie. Nie dziw się również jeśli niemowlę będzie miało problem z zaśnięciem w domu pełnym gości, lub w obcym miejscu.
Zadbaj o wyciszenie
Ostatnia godzina przed snem powinna być powolnym wyciszaniem dziecka i wprowadzaniem w wieczorne rytuały. Postaraj się nieco wcześniej zakończyć głośne zabawy, wyłączyć zabawki dźwiękowe, a także ograniczyć telewizor. Po wieczornej kąpieli możesz położyć się wspólnie z niemowlakiem i spokojnym głosem poczytać bajkę na dobranoc. Jeżeli nie lubicie całkowitej ciszy możesz skorzytać z popularnych na rynków maskotek szumiących. Postaraj się wybrać taką o spokojnej, stonowanej melodii, lub szumie. Unikaj głośnych, piskliwych dźwięków. Poproś innych domowników, aby w miarę możliwości nie zakłócali snu niemowlaka, a także procesu usypiania. Rozbudzone dziecko będzie miało problem z ponownym zaśnięciem.
Rytuały są ważne
Najmłodsi członkowie rodziny nie są zwolennikami życia na pełnych obrotach i codziennych zmian. Rytuna w codziennej pielęgnacji jest bardzo ważna dla niemowląt. Zapewnia im spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nie dziw się, że dziecko ma problemy z usnięciem, jeżeli każdego dnia pora snu przypada o innej porze. Niemowlęta lubią codzienne rytuały, dlatego staraj się, aby wasze wieczory opierały się w miarę możliwości na tym samym schemacie. Po wieczornych zabawach zabierz dziecko do kąpieli. Czynności higieniczne możesz zakończyć masażem, lub oliwkowaniem ciała bobasa. Spowoduje to rozluźnienie i zrelaksowanie dziecka. Po kolacji poczytaj dziecku książkę, lub cicho zaśpiewaj kołysankę. Bądź przy dziecku do czasu kiedy uśnie.
Przed usypianiem niemowlaka pamiętaj o tym, aby:
- przygasić światło
- wyłączyć telewizor
- wywietrzyć pomieszczenie sypialni
Weź w ramiona
Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko pomimo najlepszego przygotowania rodzica, nie będzie chciało zasnąć samo. Być może zapłacze z powodu bólu ząbkowania, a może zwyczajnie zatęskni za Twoją obecnością. Nie pozostawiaj płaczącego dziecka samego! Bobas zdecydowanie szybciej uśnie w Twoich ramionach, niż pozostawione samo sobie. Niektóre niemowlaki potrzebują dodatkowej porcji czułości i bliskości rodzica. To nic złego. W miarę możliwości zmieniaj się z drugim rodzicem, aby dziecko miało wsparcie was obojga. Również, gdy dziecko obudzi się w trakcie nocy, podejdź do niego i pomóż w zasnięciu. Zazwyczaj pomaga zwykłe przytulenie, lub pogłaskanie po twarzy.
Bujanie i kołysanie
Wiele niemowląt do uśnięcia potrzebuje bujania. To nic złego. Ta potrzeba zrodziła się w dziecku podczas ciąży, kiedy regularnie kołysane było w Twoim brzuchu. Jeżeli korzystasz z kołyski połóż dziecko w niej i delikatnie pobujaj. Czasami wystarczy lekkie bujanie nosząc na rękach. Staraj się nie korzystać przy usypianiu z popularnych leżaczków i bujaków. Nienaturalna pozycja dziecka może powodować późniejsze problemy z przeciążonym kręgosłupem.