Problemy z seksem po porodzie

Pierwsze tygodnie dla świeżo upieczonej mamy bywają bardzo trudne. Nieprzespane noce, uporczywe zmęczenie i problemy związane z połogiem. Nasuwa się pytanie, kiedy powrócić do seksu po porodzie? Pary często odwlekają ten moment obawiając się możliwych problemów. Sprawdź, jak pokonać swoje obawy i co zrobić, by seks nadal był przyjemnością.

Zaczekaj do końca połogu

Kiedy można powrócić do intymnych zbliżeń? Wbrew pozorom należy dać sobie odrobinę czasu po porodzie. Okres pierwszych sześciu tygodni po urodzeniu dziecka nazywamy połogiem. W tym czasie organizm kobiety powraca do stanu sprzed ciąży. Obkurczają się ściany macicy, która wraca do swoich poprzednich rozmiarów. Kobieta może odczuwać przy tym ból i dyskomfort, szczególnie nasilający się podczas karmienia piersią. Ma to związek z wydzielaniem oksytocyny, która przyspiesza obkurczanie mięśni. Przez pierwsze tygodnie występować może jeszcze krawienie z dróg rodnych. Zdarza się, że kobiety mają założone szwy na kroczu, które należy usunąć po kilkunastu dniach od porodu. U kobiet rodzących przez cesarskie cięcie następuje gojenie rany. W czasie połogu należy szczególnie uważać na siebie, nie przemęczać się i nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Po niespełna dwóch miesiącach zalecana jest wizyta kontrolna u ginekologa. Jeżeli doszło do regeneracji organizmu, lekarz wydaje zielone światło co do powrotu do współżycia.

Dlaczego nie mam ochoty na seks?

Głównym problemem, z którymi borykają się kobiety po ciąży jest brak ochoty na seks. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. U kobiet karmiących piersią wydziela się hormon prolaktyny, która jednocześnie może powodować spadek libido. Karmienie piersią przyczynia się także do obniżenia poziomu estrogenu, co skutkować może suchością pochwy. Brak naturalnego nawilżenia prowadzi do dyskomfortu podczas zbliżenia. Stan ten powinien wrócić do normy, niezależnie od formy karmienia dziecka, po około pół roku. Jeśli czujesz, że problem się nasila warto zbadać poziom hormonów i skonsultować wyniki z endokrynologiem. Obok problemów czysto fizjologicznych każda młoda mama ma prawo do zwyczajnego zmęczenia. Opieka nad niemowlakiem jest absorbująca i często wiąże się z nieprzespanymi nocami. Wówczas nic dziwnego, że brakuje również ochoty na wieczorne zbliżenie. W takiej sytuacji postaraj się znaleźć czas dla siebie. Poproś o pomoc męża, dziadków. Weź relaksującą kąpiel lub po prostu dobrze się wyśpij. Pamiętaj, że szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko.

Ból podczas stosunku

Pierwsze zbliżenia po porodzie mogą stanowić dla kobiety stres i budzić obawy. Pamiętaj, że seks ma być przyjemnością! Aby do tego doszło, zgoda i ochota na współżycie musi być wyrażona przez obie strony. Jeżeli czujesz dyskomfort związany z suchością pochwy zadbajcie o odpowiednie nawilżenie, w postaci lubrykantu. Przede wszystkim nie może zabraknąć gry wstępnej, która pobudzi wasze emocje i rozbudzi pożądanie. Jeżeli zaczniesz odczuwać ból, lub stracisz ochotę na bliskość powiedz o tym partnerowi. Postarajcie się także, aby pierwszy stosunek był możliwie delikatny. Wybierzcie pozycję, która nie prowadzi ucisku na macicę, oraz nie wymaga głębokiej penetracji. W przypadku wystąpienia krwawienia lub innych niepokojących objawów przerwijcie stosunek i skonsultuj się ponownie z lekarzem ginekologiem.

Zaakceptuj siebie

Najwięcej problemów z seksem po porodzie powstaje w głowie. Kobieta często nie akceptuje siebie i swojego wyglądu. Obawia się o reakcję partnera, jego odczucia, a także to czy nadal jest dla niego atrakcyjna. Zanim zdecydujecie się na współżycie warto szczerze ze sobą porozmawiać. Dla partnera nowa sytuacja z pewnością również jest trudna i nie chce Cię zranić. Kiedy wspólnie ujawnicie swoje obawy na pewno łatwiej będzie wam zaakceptować nową sytuację. Najważniejsze to pokochać siebie i nie robić niczego wbrew sobie.