Smoczek – czy jest potrzebny twojemu dziecku?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się nad zasadnością podawania dziecku smoczka. Na ten temat krążą przeróżne, często bardo skrajne opinie. Smoczki posiadają zarówno swoich wiernych fanów jak równie zagorzałych przeciwników dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać kilka faktów na temat smoczków.

Zalety wynikające z podawania dziecku smoczka:

Działanie uspokajające

Smoczek zaspokaja u dzieci naturalną potrzebę ssania, która w pierwszych miesiącach życia może być bardzo silna. Płacz dziecka ma nam sygnalizować, że coś jest nie tak, jeśli więc maluch jest nakarmiony, przewinięty i ma sucho a mimo wszystko płacze może to wynikać właśnie z niezaspokojonej potrzeby ssania lub z niepokoju. W takich sytuacjach smoczek może okazać się naszym największym sprzymierzeńcem. Oczywiście należy pamiętać o tym, że smoczek nie może zastępować czułości i bliskości rodzica ani być podawany dziecku kiedy tylko zaczyna ono płakać. Najpierw należy zadbać o spełnienie wszystkich innych potrzeb malucha czyli nakarmienie, przewinięcie, przytulenie itd. Smoczek ma stanowić jedynie „wyjście awaryjne” , swoistą tajną broń rodziców.

Przystosowanie do ssania

Może się to wydać dziwne ale zaletą smoczka jest także po prostu jego przystosowanie do czynności ssania. Dziecko, które ma bardzo silny odruch ssania a nie dostaje smoczka może próbować poradzić sobie w inny sposób a najłatwiejszą metodą będzie dla niego własny kciuk. Nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ w ten sposób dziecko może odkształcić podniebienie oraz w przyszłości dziąsła i zęby. Kciuk jest twardy i ortodontycznie niewyprofilowany dodatkowo to mało higieniczne rozwiązanie nie wspominając już o tym, że rodzice nie będą w stanie kontrolować ssania kciuka tak jak mogą to robić w przypadku smoczka.

Pomoc w nauce ssania

Sprawdza się to szczególnie w przypadku wcześniaków. Dzieci urodzone przed terminem czasami nie potrafią ssać i to właśnie na smoczku uczą się tego odruchu a początkowo karmione są na przykład przez sondę.

Zmniejszenie ryzyka śmierci łóżeczkowej

Według AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii) podawanie dziecku smoczka podczas układania go do snu zapobiega nagłym zgonom niemowląt choć właściwie nie wiadomo dlaczego dokładnie tak się dzieje.

Wady wynikające z podawania dziecku smoczka:

Zaburzenia laktacji

Przez pierwszy miesiąc życia dziecka nie zaleca się podawania smoczka, żeby nie zaburzyć odruchu ssania a tym samym nie spowodować zatrzymania laktacji u matki. Oczywiście dotyczy to dzieci karmionych piersią.

Wady zgryzu

Wady zgryzu mogą powstać w przypadku przedłużonego podawania dziecku smoczka czyli np. do kilku lat oraz ssania powyżej kilku godzin dziennie. Może to się również przyczynić do późniejszych wad wymowy. Takie skutki są bardzo poważne i wymagają często interwencji specjalisty.

Uzależnienie

Tak, smoczek uzależnia. Oczywiście są dzieci, które samoistnie rezygnują ze smoka ale to stosunkowo mały odsetek. Często odstawienie smoczka to długotrwały i bolesny proces zarówno dla dziecka jak i dla rodziców.
Znając już potencjalne zalety oraz wady korzystania ze smoczka należy podjąć decyzję o jego stosowaniu bądź nie. Warto kierować się przy tym obserwacją malucha. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby, jedno będzie miało bardzo silny odruch ssania inne wręcz przeciwnie dlatego sprawa stosowania smoczka jest bardzo indywidualna. Jeśli decydujemy się na skorzystanie ze smoka warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak bezpiecznie korzystać ze smoczka?

  • podawaj smoczek tylko wtedy kiedy dziecko naprawdę go potrzebuje a inne metody uspokajania zawiodły,
  • nie korzystaj ze smoka przez pierwsze tygodnie życia dziecka,
  • staraj się ograniczać czas, w którym dziecko ssie smoczek,
  • pamiętaj o higienie smoczka a także o doborze odpowiedniego modelu do wieku dziecka,
  • odstaw smoczek najpóźniej około pierwszego roku życia dziecka.

Pamiętajmy jednak o tym, żeby w żadnym razie nie nakłaniać dziecka do ssania jeżeli wypluwa ono smoczek i nie przejawia nim zainteresowania.