Uciążliwe objawy ciążowe

Chociaż ciąża jest pełna pięknych chwil, z pewnością jest to również niełatwy czas dla kobiety. Trzeba przecież przygotować się do porodu, zadbać o wyprawkę, dowiedzieć się, jak wychować dziecko na szczęśliwego człowieka. Czas ten jest również przepełniony nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak sobie z nimi poradzić? Kilka skutecznych i prostych porad znajdziesz poniżej.

Powszechne dolegliwości ciążowe

Każda ciąża jest inna. Niektóre kobiety wspominają ten czas dobrze, inne z powodu dolegliwości cieszą się, że dziecko jest już na świecie. Najczęstsze dolegliwości ciążowe to nudności i wymioty, nieprzyjemne uczucie pełności po posiłku. Często pojawiają się również zgaga, bóle w okolicach podbrzusza oraz zaparcia i duszności. Kobieta w ciąży może także odczuwać zmęczenie, cierpieć z powodu żylaków i hemoroidów czy zaparć. Jak poradzić sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami? Kilka sposobów znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Sposoby na popularne dolegliwości ciążowe

Sposobów na dolegliwości ciążowe jest co najmniej kilka. Tak na przykład nudności i wymioty, można złagodzić lub nawet pokonać za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Należy unikać głodówek i zadbać o to, aby organizm miał zapewnione wszystko to, co potrzebne mu do funkcjonowania w tym niezwykłym czasie. Warto również stawiać na naturalne środki. Pomocne okazują się migdały, imbir czy banany. Aby zadbać o siebie i swoje dobre samopoczucie, w czasie ciąży warto unikać ostrych przypraw, tłustych dań i kawy. Jedz to, na co masz ochotę, ale zadbaj o zdrowe posiłki i pamiętaj o zapotrzebowaniu organizmu.
Ciąża to również czas nadwrażliwości na zapachy. Aby uniknąć nudności spowodowanych intensywnymi woniami, warto unikać gotowania i spożywania tego, co pachnie zbyt intensywnie. Jeśli borykasz się ze zgagą, pamiętaj o piciu wody i regularnym spożywaniu posiłków. Takie postępowanie może skutecznie zminimalizować lub nawet wyeliminować problem zgagi.
Częsty problem kobiet w ciąży to również uciążliwe zaparcia. Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Aby zadbać o układ trawienny, warto postawić na aktywność. Pamiętaj jednak, aby nie była ona zagrożeniem dla dziecka. Warto wybrać spokojne spacery. Dzięki aktywności fizycznej ograniczysz także ryzyko powstania hemoroidów. Aby uniknąć zaparć, warto spożywać pokarmy bogate w błonnik. Wśród nich warto wymienić otręby, owoce i warzywa.

Niepokojące objawy ciążowe

Prawdą jest, że kobieta w czasie ciąży boryka się z objawami, które można załagodzić za pomocą naturalnych środków. Są jednak takie sytuacje, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli ból podbrzusza występuje wraz z krwawieniem z dróg rodnych lub plamieniami, może świadczyć to o zagrożeniu związanym z poronieniem. Niebezpieczne są także wymioty o dużej intensywności, które mogą prowadzić do odwodnienia. Takie sytuacje są niebezpieczne zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Jeśli występują w Twoim przypadku, nie zwlekaj i zgłoś się do specjalisty.

Zadbaj o siebie

Ciąża jest szczególnym czasem, w którym warto zadbać zarówno o swoje zdrowie jak i dobre samopoczucie. Bezpieczna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i relaks to podstawa. Warto także poświęcić czas na przygotowanie do porodu, opieki nad dzieckiem i wyzwań rodzicielstwa. Dostępnych jest wiele specjalistycznych artykułów oraz książek, które pomogą Ci przygotować się do przyjścia dziecka na świat oraz roli rodzica. W przygotowania warto zaangażować również tatę dziecka. Pamiętajcie, że obecność ojca jest bardzo ważna w procesie wychowania. Wsparcie to także istotna kwestia, o której nie należy zapominać. Potrzebuje go zarówno mama jak i tata dziecka. Wspólne przeżywanie trudnych, ale i pięknych chwil, to doskonały sposób na umocnienie Waszej relacji.