- Problemy z koordynacją ruchową u dzieci: Jak rozpoznać objawy i wspierać rozwój?
- Czy warto zrobić plastykę powiek?
- Kompletny przewodnik po etapie pielęgnacji twarzy – jak dbać o zdrową i promienną cerę?
- Światłowód w Żarach: Przyszłość Szybkiego Internetu w Twoim Mieście
- Sukienki - Przewodnik po Rodzajach i Stylach
Więź rodzica z noworodkiem
Więź rodziców z dzieckiem jest bardzo ważna. Warto budować ją już od pierwszych chwil życia. Pamiętajcie, że więź jest ważna nie tylko pomiędzy mamą a maluchem, ale także pomiędzy tatą a dzieckiem. Jak budować ją i wzmacniać w pierwszych miesiącach życia pociechy? Informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Przywiązanie ma znaczenie
Dziecko, które dorasta w zdrowym środowisku wychowawczym, a także ma dobre relacje ze swoimi rodzicami, wyrasta na pewnego siebie, empatycznego człowieka. Według teorii przywiązania, zdrowe relacje między dzieckiem a rodzicem są potrzebne do zachowania zdrowia psychicznego. Niewątpliwie mają one także znaczenie, jeśli chodzi o tak ważny rozwój społeczny.
Chociaż nie jest to regułą, w początkowych tygodniach życia maluch ma kontakt głównie z mamą. To właśnie ta relacja staje się fundamentem dla innych. Warto pamiętać, że dziecko powinno mieć kontakt również z tatą. Rola ojca ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju malucha. Nawet, jeśli tata przebywa w domu tylko poza pracą, warto włączyć go w opiekę nad dzieckiem. Wspólne codzienne rytuały są bardzo ważne, pomagają okazać bliskość i tworzyć więzi między dzieckiem a ojcem.
Pierwszy etap budowania relacji
Budowanie relacji między maluchem a rodzicem, można podzielić na kilka etapów. Przechodzenie na kolejne z nich oznacza inne możliwości, ale także inne wyzwania. Maluch bowiem nabiera nowych umiejętności związanych z komunikacją.
Pierwszym etapem budowania relacji, jest etap, gdy maluch jest noworodkiem. Jest to etap, który nazywa się aspołecznym, trwa od narodzin aż do 6 tygodnia życia dziecka. W tym czasie maluch ma wiele możliwości komunikacji i reakcji na widok osób je otaczających. Śmiech, płacz i kontakt wzrokowy, to możliwości, które ma wówczas dziecko. Chociaż reakcje te nie są wówczas skierowane do konkretnej osoby, warto je wspierać.
Dzieci mogą kierować się różnymi typami budowania relacji w pierwszych tygodniach życia. Większość maluchów stawia na typ zwany bezpiecznym. Wówczas maluch czuje się dobrze w towarzystwie głównego opiekuna, ale gdy traci go z oczu i pozostaje z obcymi, płacze i jest niespokojny. To właśnie dlatego dzieci tak często płaczą, gdy mama znika z oczu, a w pobliżu są osoby, których dobrze nie zna. Taka sytuacja jest normalna, większość maluchów zachowuje się w ten sposób.
Rozwijanie bezpiecznej więzi
Na każdym etapie życia, więzi buduje się głównie poprzez spędzaniu czasu razem i zaspokajaniu potrzeb. Jest to bardzo ważne także dla noworodków. Karmienie, przewijanie, kąpiele – to bardzo ważne rytuały, dzięki którym można budować wieź z maluchem. Warto również pamiętać o odpowiednim podejściu. Przyjazne podejście, opanowanie i spokojny głos z pewnością zadziałają na korzyść. Poznawaj malucha, ale daj mu również szansę na poznanie Ciebie. Spokojny głos rodzica ukoi maleństwo. Aby skutecznie zaspokajać potrzeby malucha, należy nauczyć się je rozpoznawać. Bardzo ważna jest więc obserwacja dziecka i jego zachowań. Pomocne okażą się specjalistyczne artykuły oraz książki specjalistów, w których można znaleźć najważniejsze informacje na temat budowania więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju.
Nikt nie jest idealny
Każdy kochający rodzic pragnie zapewnić dziecku wszystko to, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Pamiętaj jednak, że nie ma rodziców idealnych. Każdy popełnia błędy. Najważniejsze jest to, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i wyciągać wnioski, a także starać się poprawiać swoje postępowanie. Opiekujesz się noworodkiem, ale nie zawsze potrafisz odpowiednio odczytać jego potrzeby? Nie przejmuj się, stres nie jest dobrym doradcą. Kilka tygodni razem wystarczy, aby poznać malucha lepiej i nauczyć się prawidłowo reagować na jego potrzeby. Dajcie sobie czas.